Haber Detayı
23 Şubat 2022 - Çarşamba 17:56 Bu haber 3652 kez okundu
 
YERYÜZÜ KAYNAKLARI SINIRSIZ DEĞİLDİR!
Doğayı tanımak, sevmek, korumak evrensel değeri bütün dünyada gerek örgün eğitim kurumlarında gerekse yaygın eğitim kurumlarında öncelikli konu haline gelmiş durumda.
Yaşam Haberi
YERYÜZÜ KAYNAKLARI SINIRSIZ DEĞİLDİR!

Doğanın yapısı, doğadaki bozulmalar, sürdürülebilirlik, yeryüzü kaynakları, çevre etiği gibi pek çok başlık farklı disiplinler tarafından gündem olarak ele alınmakta. İçinde bulunduğumuz yüzyılda doğada meydana gelen bozulmalar,  doğal felaketler, küresel ısınma gibi faktörler insanları bu konuda harekete geçmeye zorladı.

Gündelik yaşam alışkanlıklarımız ve doğada bıraktığımız yıpranma ekolojik ayak izimizi ifade ediyor. Ekolojik ayak izini azaltmak doğadaki bozulmayı aşağı çekiyor. Tüketim esnasında doğaya dost tüketim alternatiflerini tercih etmemiz ve gereksiz tüketim alışkanlarımızı terk etme bilincini tüm toplumlara aşılamamız gerekiyor.

Doğamız, toprak, su okuryazarlığı gibi doğada sürdürülebilirliği içeren konuların TEMA eğitim programlarıyla da okullarımızdaki öğrencilere öğretilmesi amaçlanıyor. Eğitim öğretim yılı boyunca devam eden programların içeriği doğasever öğretmenlerimizin hassasiyeti ile öğrencilere ulaşıyor. Gönüllülük esasına göre öğretmenlerimizin eğitim başvuru talebiyle yürütülen bu çalışmalar çocuklarımızın ekolojik okuryazarlık konusunda bilinçlenmelerinde çok büyük öneme sahip. TEMA Eğitim programları öğrencilere doğanın döngülerinin nasıl işlediğini, insanların doğa ile daha uyumlu yaşayabilmeleri için neler yapmaları gerektiğini kavratmayı amaçlıyor. Doğada var olan bütün canlıların sürekliliğini gözeten bakış açısına sahip etkinlikler çocukların doğada araştıran, eğlenen mutlu çocuklar olmalarını sağlıyor. Yeryüzü kaynaklarımızın sınırsız olmadığı farkındalığı ile büyüyen çocuklarımız; Dünya’yı bizden sonraki kuşaklara sağlıklı bir şekilde taşıma sorumluluğumuzda büyük rol oynuyor.

TEMA Eğitim Portalı üzerinden de üyelik başvurusu yaparak sayfaya giriş yapan öğretmenlerimiz burada Toprak TEMA, Su TEMA, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık gibi konularda dokümanlara ulaşabiliyor.

Eğitim programları vesilesi ile ulaştığımız sınıflarımıza yenileri eklendi. Cumhuriyet İlkokulu, Kuşkayası İlkokulu ve Şehit Vural Akdeniz Anaokulu öğrencileri ile bir araya gelerek Doğamız, Toprak, Su ve Çevre Bilinci konularında sohbet ettik. Kendilerine TEMA Vakfı tarafından gönderilen hediyeleri takdim ederek, TEMA gönüllüleri olmaları çağrısında bulunduk. Bu vesile ile öğrencilerinin farkındalıklarına katkı sağlama gayreti içerisinde olan Cemile SOYLU,  Fatma BAHADIR ve CANAN ÇEKİÇ ŞENÇAĞLAR hocalarıma ve destek veren Okul Müdürlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

 

ÖZNUR BİBEROĞLU

TEMA 19 MAYIS İLÇE SORUMLUSU

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editor
Etiketler: YERYÜZÜ, KAYNAKLARI, SINIRSIZ, DEĞİLDİR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı