Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 10:07 Bu haber 6904 kez okundu
 
UNESCO'YA YENİDEN BAŞVURULACAK
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Samsun Kızılırmak Deltası'nın daimi listeye alınması için yapılan başvuruda eksiklikler bulunması üzerine geri çekildi. Başvuru eksiklikler tamamlandıktan sonra yeniden yapılacak.
Gündem Haberi
UNESCO'YA YENİDEN BAŞVURULACAK

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarının başında gelen ve 359 kuş türünün bulunduğu 56 bin hektarlık Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, 13 Nisan 2016'da Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı.

Daimi listeye alınması yönünde çalışma yürütülen Kızılırmak Deltası için hazırlanan rapor, UNESCO'ya sunuldu. Ancak, Dışişleri Bakanlığı dosyasındaki bazı eksiklikler nedeniyle başvuruyu geri çekti. Dosyanın yeniden hazırlanması için Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ilgili kurumlar tarafından yeniden çalışma başlatıldı. Kuş Cenneti'nin korunmasına yönelik ilave tedbirler hayata geçiriliyor.

Başvurunun kabul edilmesiyle Türkiye'den bu listeye giren ilk doğal miras olacak Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, sadece ülke çapında değil tüm dünyanın tanıdığı bir alan haline gelecek. Delta, yürütülen koruma faaliyetleri açısından en üst düzeyde uluslararası bir koruma statüsüne kavuşacak. Bu durum koruma faaliyetlerinin etkinliğini artırırken, deltanın gelecek nesillere aktarılmasına önemli bir katkı verecek. Başvuru dosyası UNESCO'nun 2020 yılı toplantısında yeniden sunulacak.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Editör: Editor
Etiketler: UNESCO'YA, YENİDEN, BAŞVURULACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı