Haber Detayı
06 Eylül 2021 - Pazartesi 10:31 Bu haber 1271 kez okundu
 
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 20 Yılda 162 Tür Kuşa 149 Bin 800 TR Rumuzlu Halka Takıldı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırma Merkezi, Kızılırmak Deltası Cernek Kuş Halkalama İstasyonunda 20 yılda 162 tür kuşa 149 bin 800 TR rumuzlu halka takıldığını bildirdi.
Eğitim Haberi
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 20 Yılda 162 Tür Kuşa 149 Bin 800 TR Rumuzlu Halka Takıldı

Ornitoloji Araştırma Merkezince 15 Ağustos'ta başlayan 2021 yılı Sonbahar Göç Dönemi Kuş Halkalama çalışması Kızılırmak Deltası Cernek Kuş Halkalama İstasyonunda devam ediyor.

Halkalama çalışmasını inceleyen OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, istasyon sorumlusu öğretim görevlisi Arif Cemal Özsemir’den bilgi alarak, kuşların yakalanması için kullanılan sis ağlarını inceledi.

Ünal, 20 yıldır ilkbahar ve sonbahar göç dönemlerinde halkalama çalışmasının yapıldığını aktardı.

Halkalama çalışmasının Türkiye’nin en uzun soluklu çalışması niteliğinde olduğuna işaret eden Ünal, şunları belirtti:

"Göç dönemlerinde Kızılırmak Deltası Cernek Gölü çevresinde bulunan çalı vejetasyonunun olduğu alanlara 7 ve 12 metre uzunluğunda sis ağları kurularak yapılan bu çalışmalar kapsamında 162 türden yaklaşık 149 bin 800 kuşa TR rumuzlu halkalar takılmıştır. Halkaların üzerinde ülkelere özgü sabit bir adres ve her birey için farklı bir kod numarası yazılıdır. Kod numarası kuşların bireysel olarak tanınmasını, adresler ise tekrar yakalanan ya da ölü olarak bulunan halkalı bir kuşun, halkalanma bilgilerine ulaşılabilmesini sağlamaktadır. Halkalama, göç yollarının, kışlama ve üreme alanlarının, göç takviminin, göç stratejilerinin ve popülasyon dinamiklerinin aydınlatılması konusunda en çok veriyi sağlayan yöntemdir."

Ünal, 30 geri bildirimle Kızılırmak Deltası’ndan göç eden türlerin göç yolları hakkında bilgi edinildiğini vurgulayarak, "Cernek Halkalama İstasyonunda halkalanıp Finlandiya, İsrail, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Polonya, Ukrayna, Suriye, Mısır ve Rusya gibi ülkelerde tekrar yakalanan kuşlarımız olmuştur. Ornitoloji Araştırma Merkezi tarafından yürütülen 2021 yılı sonbahar göç dönemi kuş halkalama çalışması 15 Ağustos tarihinde başlamış ve ekim ayının sonuna kadar devam edecektir. Usta halkacı ve Türkiye’nin birçok üniversitesinden gönüllü öğrenciler eşliğinde yürütülen bu döneme ait çalışmalarda şu ana kadar 39 türden 1096 kuş halkalanmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editor
Etiketler: Kızılırmak, Deltası, Kuş, Cenneti'nde, 20, Yılda, 162, Tür, Kuşa, 149, Bin, 800, TR, Rumuzlu, Halka, Takıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı