Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 12:20 Bu haber 2330 kez okundu
 
Kırmızı Çizgi Dönemi Başladı
19 Mayıs İlçesinde yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla yaya geçitlerine kırmızı şerit çizildi.
- Haberi
Kırmızı Çizgi Dönemi Başladı

19 Mayıs İlçe Emniyet ekipleri tarafından durdurulan vatandaşlara ise bilgi verilerek broşür dağıtıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından ’Yayalar Kırmızı Çizgimiz’ sloganıyla başlatılan farkındalık çalışması kapsamında 19 Mayıs İlçesi Atatürk Bulvarı üzerinde ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeritler kırmızıya boyandı. Etkinliğe,  19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, 19 Mayıs İlçe Emniyet Müdürü Murat Elkılıç, 19 Mayıs İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Serkan Kalınbacak katıldı.

 

“Yaya Önceliğimiz”

19 Mayıs İlçe Kaymakamı İbrahim Civelek uygulamanın ardından yaptığı açıklamada; “Bugün İçişleri Bakanlığımız tarafından bütün yurt genelinde aynı anda uygulanan bir projeye şahitlik ettik. ‘Yaya önceliğimiz’ sloganına dikkat çekmek için bir uygulama yaptık. Bu durum sadece medeniyet değil bir trafik kuralıdır. Yayalarımıza öncelik vermemiz modern olmanın, medeni olmanın, çağdaş olmanın en gereklilerinden bir tanesidir. Böyle yaparak hem yaya güvenliğini sağlamış oluruz hem de bir insan olarak, sorumlu bir yurttaş olarak gerekli hassasiyeti sağlamış oluruz. Bunu ortaya koymak amacıyla bütün kamu kurum temsilcileriyle sahada bu uygulamayı gerçekleştirdik. Bundan sonra ki süreçte de uygulama inşallah gereken sonucu etkin bir şekilde verecektir” diye konuştu.

Uygulamanın anlamlı olduğunu ifade eden araç sürücüleri; “Güzel bir uygulama. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde yayalar mağdur oluyor. Dikkat etmek gerekiyor, yayalara öncelik vermek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Protokol tarafından yaya geçitleri kırmızıya boyandıktan sonra trafikte durdurulan araç sürücülerine bilgi verilerek çikolata ile broşür dağıtıldı.

HARUN YAZICI

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: Kırmızı, Çizgi, Dönemi, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı