Haber Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 10:53 Bu haber 6803 kez okundu
 
İMAM HATİP LİSESİ TERME’Yİ VE ÇARŞAMBA’YI GEZDİ
"Ne varsa Çevremizde Onlar Yüreğimizde" adlı proje kapsamında Samsun'un 17 ilçesini tanıtma hedefiyle Terme ve Çarşamba İlçelerinin tarihi turistik ve ekonomik özellikleri tanıtıldı.
Eğitim Haberi
İMAM HATİP LİSESİ TERME’Yİ VE ÇARŞAMBA’YI GEZDİ

Proje sorumlusu 19 Mayıs Hamidiye Anadolu İmam Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni Mehmet Bakır; “Belirlediğimiz öğrencilerimizle birlikte önce Terme ilçemizde Kozluk Fen Lisesi'ni Ziyaret ettik. Tema gönüllüsü öğrencilerimizin yetiştirdiği meşe fidelerini okulun bahçesine dikilmek üzere, okul müdürü Sayın Sait Tuğ'a hediye ettik. Okulun karşısında bulunan kent ormanında kısa bir yürüyüş yaparak mevcut bitki ve ağaçlar hakkında gözlem yaptık. Terme ilçesinin önemli sanayi kuruluşlarından Kastamonu entegre fabrikası hakkında bilgilendirme yaptık. 2011 yılında faaliyete geçen Doğalgaz Çevrim santrali hakkında öğrencilerimize bilgiler aktardık. Terme ekonomisinde önemli yer tutan fındık ve çeltik fabrikasına dikkat çektik. Minibüs borsası hakkında bilgi verdik. Dünyanın ikinci kavak yetiştiricisi olan ilçemizde Kavak ağacının önemi hakkında bilgiler verdik. Yöresel olarak Terme Pidesini tercih eden öğrencilerimiz Bafra pidesi ile Terme Pidesini karşılaştırma fırsatı buldu” dedi.

Bakır açıklamasının devamında; “Çarşamba ilçemizde önce tarihi Göğceli Camiyi ziyaret ettik. Çarşamba in doğusunda mezarlık içerisinde bulunan 850 yıllık ahşaptan çivi kullanılmadan yapılan cami hakkında görevli İmam. Ahmet Özköse geniş bilgiler verdi. Çarşamba tanıtımımıza Yeşilırmak kenarında yapılan Adapark ile devam ettik. Mevsimin bahar olması nedeniyle parka girer girmez çiçek kokuları arasında yeşillikler içerisinde yürüyüş gerçekleştirdik.  Sivas Kösedağ eteklerinden başlayan Tokat ve Amasya'dan sonra Çarşambadan Karadeniz'e dökülen ülkemizin önemli nehirlerinden Yeşilırmak'ın kenarına yapılan iskeleden izlerken ilimiz sınırlarında olmasından dolayı gururlandık.

Terme ve Çarşamba ilçelerimizin ancak bir kısmını tanıyabildiğimiz bu tanıtım etkinliğimiz sorun olmadan bitirdik. Samsun'un iki önemli ilçesini tanıyarak zihinlerine unutulmaz anları kaydettiler. Bu proje kapsamında şuana kadar 19 Mayıs, Bafra, Ladik, Alaçam ve Yakakent Terme ve Çarşamba İlçeleri tanıtılmış oldu. Proje hedeflerimizden olan Samsun İlimizi öğrencilerimiz tanıyor, tanıdıkça şehirlerine olan hayranlıkları artıyor. Değerlerimize sahip çıkmak için onları önce tanımalıyız” şeklinde ifadelerde bulundu.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: İMAM, HATİP, LİSESİ, TERME’Yİ, VE, ÇARŞAMBA’YI, GEZDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı