Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 09:48 Bu haber 4583 kez okundu
 
"GENÇ KAŞİFLER" MÜZE İLE YERİNDE EĞİTİM ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Hamidiye Anadolu İmam Hatip Lisesi, 33 öğrenci ve 5 öğretmenden oluşan bir ekip ile Anadolu'nun ilk medeniyetlerinin merkezi olan Çorum’da bulunan, Çorum Müzesine gezi düzenlediler.
Eğitim Haberi

Çorum Müzesi’nde sıcak bir karşılama ile karşılama yapan müze yönetimi, rehberler eşliğinde müzeyi ve eserlerini tanıttı.

Hamidiye İmam hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni Mehmet Bakır; “Günümüzden 8 bin yıl öncesine ait eserlerden başlanarak dizayn edilmiş eserleri incelerken tarihte uzun bir yolculuk yaptık. Çorum Müzesi diğer müzelere örnek bir uygulama başlatmış. Proje kapsamında isteyen okullara müzede bir gece misafir ederek Eğitim atölyelerinde öğrencilere müze eğitimi veriyorlar” dedi.

Konu hakkında bilgilendirme sunumu yapan Müze Müdürü Metin Çakar; “İsteyen öğrencilerimizden oluşan bir gurubu bir gece misafir etmekten onur duyarız” şeklinde konuştu.

Gezi sonrası Müze hakkında bilgi veren Çorum Müzesi Müdürü Metin Çakar; “1968 yılında açılan Çorum Müzesi yeni binasına 2000 yılında taşınmış, 2003’de ziyarete açılmıştır. “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescillenmiş olan müze binasında, Arkeolojik ve Etnografik teşhir salonları mevcut olup, bu salonlar birbirinden bağımsız olarak düzenlenmiştir. Arkeoloji salonunda, Alacahöyük ve Kuşsaray kazılarında bulunmuş olan Kalkolitik Çağ eserleri ile başlayan kronolojik bir teşhir yapılmıştır. Bunu, Eski Tunç Çağı Resuloğlu Mezarlık kazısı buluntuları ile Alacahöyük kazı buluntularının sergilendiği vitrinler takip etmektedir. Aslına uygun olarak sergilenen Eski Tunç Çağı Alacahöyük mezarı yanında bu mezara ait ölü gömme töreni sanal olarak canlandırılmıştır. Ziyaretçiler ekran üzerine dokunarak mezar hakkında interaktif olarak bilgi alabilmektedir.  Ayrıca müzede, Helenistik, Roma eyalet ve resmi sikkeler ile Bizans ve İslami dönem sikkelerinden oluşan zengin bir sikke koleksiyonu da bulunmaktadır. Çorum müzesi Etnografya salonu, Türk sanatının Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar devam eden örneklerinin sergilendiği bir bölümdür. Bu salonda Çorum’a özgü bakırcılık, leblebicilik ve kahvehane kültürünü yansıtan üç ayrı dükkân çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak canlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.

İmam Hatip Lisesi Öğretmenleri, öğrencileri ile birlikte daha sonra yeni hizmete açılan 15 Temmuz Şehitleri Müzesini ziyaret etti. Müze yetkilileri 15 dakikalık bilgilendirme sunumu yaptıktan sonra 15 Temmuz’da darbe girişiminde Şehit olanlar için hazırlanmış birebir kopyalarından oluşan balmumu heykeller sergilerini ve aynı alanda o güne ait fotoğraf sergisi gezdiler.

Müze anı defterine duygularını yazan öğrenciler Türkiye Haritası önünde hatıra fotoğrafı çekindiler.

Çorum ziyaretinde yeni yapılan Kent Parkta öğrenciler tarafından ziyaret edildi. Çorum’da bulunan Hayrettin Karaman İmam Hatip Lisesi'ne uğrayan öğrenciler tarafından “Tohumdan Ormana” adlı proje kapsamında Meşe Palamudu yetiştiren fideler okulun bahçesine dikildi.

Çorum ziyaretine Sahabe Efendilerimizden Kerebi Gazi Türbesi ve Cami ile Hıdırlık Cami ziyareti de gerçekleştirildi.

Ardından Çorum İl Millî Eğitim Müdürlüğü ziyaret edildi. Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Yahya Çoban ve Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Yıldız öğrenciler ile sohbet ettiler.

Öğrenciler gezi sonrasında Anadolu’da kurulan medeniyetlerinin ne kadar zengin olduğunu anladılar. Çorum Müzesi ziyareti sonrasında buradan ayrılmadan müze önünde hep birlikte hatıra fotoğrafı çekindiler.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: "GENÇ, KAŞİFLER", MÜZE, İLE, YERİNDE, EĞİTİM, ETKİNLİĞİ, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı