Haber Detayı
12 Haziran 2021 - Cumartesi 08:47 Bu haber 7432 kez okundu
 
Engiz Çileği Hasadı Başladı
19 Mayıs İlçesinde yaklaşık bin dekar alanda ve 10 Mahallede 50 Çiftçi tarafından Engiz Çileği üretimi gerçekleştiriliyor.
Ekonomi Haberi
Engiz Çileği Hasadı Başladı

19 Mayıs İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal 19 Mayıs İlçe Tarım ve orman Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisleri Halit Kıvanç Sekban ve Mustafa Özdemir ile çiftçilerle birlikte Çilek Hasadına katıldı.

 

“Engiz Çileği Artık Aranan Bir Marka”

2016 yılında 19 Mayıs Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünün deneme amaçlı kurduğu bahçelerde verim ve kazancın iyi olması küçük aile işletmelerinin çilek üretimine olan ilgisini artırdı.

Pazarlarda ve manavlarda Engiz Çileğine olan talebin artması sonucunda üretim alanlarında gittikçe artış gösterdi.

 

Engiz Çileğinin ilk üreticilerinden olan Çetirlipınar Mahallesi çiftçilerinden İsmail Cantürk; “Yaklaşık 5 dekar alanda dikili olan çilek tarlasında hasat yapıldı” dedi.

 

19 Mayıs Tarım ve Orman İlçe Müdürü Galip Baykal; “Yeni sezonun çiftçilerimize bol ve bereketli bir yıl olmasını diliyorum. İlçemiz gelir getirisi yüksek olan çilek ürününü hemen hemen tarımsal sulama imkanı olan her mahallemizde uygulamaya koyduk. Pazar ve marketlerde en çok tercih edilen ve getirisi yüksek olan Engiz Çileği üreticisine yüksek kazanç sağladığını gördük. İlçe Müdürlüğü olarak da çilek üretimine olan ilgiyi takip ediyoruz ve bakanlığımızın imkanları doğrultusunda her yıl çilek projeleri ile çiftçilerimize destek oluyoruz” dedi.

 

19 Mayıs İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Halit Kıvanç Sekban, çiftçilere hasat aralığı budama ve çilekte verim artırılması konunda teknik bilgiler verdi.

HARUN YAZICI

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editor
Etiketler: Engiz, Çileği, Hasadı, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı