Haber Detayı
18 Kasım 2021 - Perşembe 12:42 Bu haber 1591 kez okundu
 
EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN HAYATIMIZA DOKUNAN ÖRNEK BİR PROJE
OMU Bilimsel Araştırma (1904) Projeleri ve TÜBİTAK 4006 kapsamında desteklenen “Tasarım ve Beceri Atölyesinin Kurulma Kriterleri Ve Uygulama Örneği” adlı projede 19 Mayıs ilçesi Kuşkayası İlköğretim Okulunda elde edilen proje sergilendi.
Eğitim Haberi
EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN HAYATIMIZA DOKUNAN ÖRNEK BİR PROJE

HER BİRİMİZDE BİR CEVHER VAR

Projenin açılışında konuşan Doç. Dr. İsmail GELEN “Her insanın doğuştan getirdiği bir cevher vardır. Bu cevherin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi, insan sermayemizi ve ülkemizdeki beyin gücünü ortaya çıkarılması ve yöneltilmesi insanın kendini gerçekleştirmesi açısından önemlidir. 12 yıl zorunlu eğitimde (ve üzerinde) ense düzeninde oturup bilgileri ezberleyip sonra da bunları sınavlarda geri yansıtmakla hayata hazırlanamayız! Oysa eğitim hayata hazırlanmak ve bir üst öğrenim düzeyine yükselmek için vardır. Ancak okul, ne hayata yeterince hazırlıyor ve nede çağın öncüsü olabiliyor.  Okullarda öğrendiğimiz her bir kazanımın / bilginin gerçek yaşamda karşılığı olmalı ve var. 21. Yy becerilerine sahip bireyler yetiştirmek ve geleceği oluşturmada örnek bir yaklaşım olan Tasarım Beceri Atölyeleri ve bireyi merkeze alan beceri temelli atölyeler ile bu amaca varmak hedeflenmektedir.  Aslında beceri temelli eğitim; Osmanlı, 18. Yy Avrupa eğitim yaklaşımları, Farabi, İbn-İ Sina, Selçuklular, Nizamiye Medreseleri ve Sokrates kadar uzanan bir geçmişe sahip. Bu açıdan geleceği oluşturmak ve onu yönetmek istiyorsak ve ayrıca eğitim 4.0 ile toplum 5.0’ı oluşturan, milli ve yerli bir eğitim istiyorsak; bugünden bireylerin hayata ve geleceğe hazırlanması gerekir. Bu projeler bu açıdan çok önemli ve örnek teşkil etmektedir.” diye konuştu.

Bu kapsamda Kuşkayası İlköğretim okulunda Radyo Atölyesi, Karikatür atölyesi, Model Uçak Atölyesi ve TÜBİTAK Projeleri sergileri tek tek gezildi ve öğrencileri dinlendi. Okul öncesi öğrencilerin geri dönüşüm etkinliği izlendi. Toplu resim çekimi ile proje etkinliği sonlandırıldı.

HARUN YAZICI

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editor
Etiketler: EĞİTİM, FAKÜLTESİNDEN, HAYATIMIZA, DOKUNAN, ÖRNEK, BİR, PROJE,
Yorumlar
Haber Yazılımı