Haber Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 10:37 Bu haber 3705 kez okundu
 
Çeltik Hasadı Devam Ediyor
19 Mayıs İlçesinde çeltik hasadı hummalı bir şekilde devam etmektedir.
Ekonomi Haberi
Çeltik Hasadı Devam Ediyor

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş gazetemize yaptığı açıklamada; “Bugünkü ziyaretimizde hem çeltik üretimi yapan hem de kurutma tesisi ile üreticilerimize hizmet eden İlçemiz çiftçilerinden Osman Atik oğlu Ramazan Atik Bey'i ziyarette bulunduk. Kurutma yaptıran üreticilerimiz ile hem sohbet hem de kurutma, döküm, dane ağırlığı ve fiyat konusu hakkında istişarede bulunduk. Pazar sıkıntısının olmadığını; TMO, Tarım Kredi Kooperatifi, fabrika sahipleri ve tüccarların taleplerinin olduğunu dile getirmişlerdir” dedi.

Bayram Konuş açıklamasının devamında; “Bu yüzden fiyatlardaki artışın pirinç iç tüketim ihtiyacımızı karşılamadığını gözlemlemekteyiz. Şuan ki satış fiyatları piyasada şöyledir; Baldo çeşidi 60 randıman ton 6000TL, Osmancık çeşidi 60 randıman ton 4500TL, Vasco çeşidi 60 randıman ton 4200TL olarak alıcı bulunduğunu TMO’nun daha önce açıkladığı fiyatlardan üstte olduğu gözükmektedir.

Covid-19; toprağa, tarıma, çiftçiye ve üretene daha çok ihtiyacımız olduğunu bizlere daha iyi anlatmıştır. Ülkemiz insanın aç kalmaması için önce sağlık sonra ise tarım gelmektedir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın deyimiyle bir karış toprağımızın boş kalmamasına özen göstermeliyiz. Yerel Yönetimlerin bundan sonraki süreçte daha önce yaptıkları hatalardan yola çıkarak toprağa daha çok önem vermek ve daha fazla toprağı korumaya önem vermeleri gerekmektedir.1 sınıf tarım arazilerimizin gelecek nesillerimiz için korunmalı ve imar gerekmediği sürece imara açılmamaları, gereksiz imara açılan tarım arazilerinin de tekrar tarım a kazandırılmaları gerekmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın güncel yapılaşmanın önüne geçilmesiyle alakalı talimatlarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bugün fındık ve çeltik üreticilerimizin memnuniyetlerini 19 Mayıslı çiftçilerimiz adına Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Tarım Bakanımıza, Sayın Bölge Milletvekillerimize, Sayın TZOB Genel Başkanımıza ve emeği geçen eski Bakan ve Milletvekillerimize teşekkür eder saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editor
Etiketler: Çeltik, Hasadı, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı