Haber Detayı
26 Ekim 2020 - Pazartesi 11:02 Bu haber 3939 kez okundu
 
Bayram Konuş’tan Dev Seraya Ziyaret
19 Mayıs ilçesinde ikamet eden ve hobi olarak bahçesinde organik sebze yetiştiren Avukat Adem Güney, zamanla bu işi büyüterek 170 Dönüm içerisinde 22 bin metrekarelik sera kurdu.
Ekonomi Haberi
Bayram Konuş’tan Dev Seraya Ziyaret

Çiftçilikle uğraşarak hem stresini atan hem de gelirini artıran Güney, serada toplamda 125 bin marul fidesi dikerek ekonomiye katkıda bulundu.

 

Fidelerle uğraşmanın kendisini stresten uzak tuttuğu için tarla kiralayarak üretimini artırdığına işaret eden Güney, "Üniversite öğretim üyelerinin tavsiyesi ile sera kurmaya karar verdim. Onların yol göstermesi ve yardımcı olması sayesinde Karadeniz Bölgesi'nin en büyük ikinci serasını kurdum. Serada mevsimine göre domates, marul yetiştiriyorum. Ayrıca seranın etrafında ekilmeyen tarlaları da kiralayarak orada da mevsimsel sebze ve meyvelerde üretiyoruz." dedi.

 

Sezona göre 60 kişiye kadar 19 Mayıslı hemşehrilerime istihdam sağlıyoruz şeklinde konuşan Adem Güney; "Burada çiftçilere de öncülük ettik. Daha gelir getirici, yani endüstriyel üretim yaptık. Kapya biber, karpuz, ardından kırmızı lahana, brokoli ekeceğiz. Serada domates ve marul yapacağız. Hakikaten toprak kazandırıyor. Toprağın kazandırdığını gören diğer çiftçiler de bizi örnek almaya başladı. Etrafımızda küçük küçük seralar kurdular. Bizden teknik destek istiyorlar, biz de yardımcı oluyoruz. Bunun, bölgenin kaderini değiştireceğine inanıyoruz. Çünkü yalnızca buğday ve mısır eken çiftçileri sebze üretimine yönlendirmiş olduk."

19 Mayıs Ziraat Odası Bayram Konuş, misafirperverliğinden dolayı sera sahibi Avukat Adem Güney’e teşekkür etti

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: Bayram, Konuş’tan, Dev, Seraya, Ziyaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı