Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 12:00 Bu haber 392 kez okundu
 
Ziraat Odası Başkanı Online Toplantıda Bilgilendirmede Bulundu
Tarım ve Orman Samsun Müdürü İbrahim Sağlam'ın başlatmış olduğu Samsun’da mevcut üretim sistemlerin geliştirilmesi ile ürün deseninin yeniden belirlenmesi çalışmaları kapsamında sektör toplantısı 19 Mayıs İlçesi için telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildi.
- Haberi
Ziraat Odası Başkanı Online Toplantıda Bilgilendirmede Bulundu

Toplantıya telekonferans yöntemiyle katılan 19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş yapmış olduğu açıklamalarında sorunları ve taleplerini dile getirdi.

 

Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş açıklalamarında;

“1- 19 Mayıs İlçemizin tarımda sorunlarımızı ve taleplerimizi kısaca sunmak istiyorum. Tarımda girdi maliyetlerinin yüksek olması üretimi azaltmaktadır.  Gübre, Tohum, İlaç  gibi girdilerin destekleri daha fazla olması gerekmekte. Mazotta ÖTV  ve  KDV’nin kaldırılması üretime büyük katkı sağlayacaktır.

2- Hayvancılıkta ise üretici değil  aracılar  para kazanmakta, aracılar mutlaka aradan çıkmalıdır.

3-Çiftçierimiz bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınan kredi faizlerinin daha düşük olması sağlanmalı,

4- Çiftçilerimiz almış oldukları desteklerin hiçbir şekilde bloke ve diğer kesintiler olmamalı,

5- Elektrik ve sulama abonelerinin borçlarının gecikme faizi alınmadan harman sonu hasatta ödeme yapılması sağlanmalı,

6- Samsun Büyükşehir oluşundan çeltik ekim mesafeleri daralmıştır.1936’da çıkan çeltik kanunun 19.maddesinde İl Merkezine 3 bin metre ilçe merkezine ise 500 metre Belde ve köylerde 50 metre mesafe iken şimdi Büyükşehir oluşumuzdan Beldeler ve köyler mahalleye dönüşmüştür. Çeltik ekim mesafesi; küme evlere tamamında 500 metre olduğundan çeltik ekimi 60 azalmasına neden olmuştur ve uymayan çiftçilerimize ceza yazılmaktadır. 1936 ‘da çıkan çeltik kanununda değişiklik yapılmasını talep etmekteyiz.

7-Önemli sorunlardan biri ise; Belediyelerimizin birinci sınıf topraklarımızı gereksiz yere imara açmalarıdır. 1990 yılında ilçe merkez nüfusu 65 bin olacağı düşüncesiyle yüzlerce dönüm verimli topraklarımız imara açılmıştır yıl 2021 ilçe merkez nüfusumuz yaklaşık 13 bin olmuştur.  Çiftçilerimiz gereksiz yere imara açılmış toprakların tarım alanına dönüştürülmesini talep etmekteler. Eğer tarım alanına dönüştürülemiyorsa gereksiz olan alanlara park yol gibi çalışmalar yapılmaması talebimizdir.

8- 15 yıl önce ilçemizde 40 bin dönüm buğday ekimi yapılır iken şimdi ise 15 bin dönüm ekim yapılmakta.

9- Buğday ana temel gıdamız ileriki yıllarda sıkıntı yaşayabiliriz önlem alınması gerekmektedir.

10- En önemli sorunlarımızdan biri ise; 19 Mayıs sulama ve içme suyu barajımız ilçemizde bulunmaktadır. Yaptığımız incelemede kara yolunun sahil kısmında bulunan yüzlerce tarım alanının sulama projesi kapsamında  olmadığı, ilçemizde toplam sulanabilir  tarım alanımız yaklaşık 15 bin dönüm, Bafra’nın ise 77 bin dönüm sulama kapsamındadır. Proje kapsamında olmayan tarım alanlarımızın projede revizyon yapılarak  kapsama alınması talebimizdir” ifadelerini kullandı.

 

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş açıklamalarının devamında ise; “Bugün alınan güncel rakamlara göre, mazotun litresi 6.55 Kuruş, toprakaltı gübresi DAP 200TL ile 220TL, çayır gübresi 26 CAN gübresi 110TL, bir ton buğday satış fiyatımız 1.800TL ile 2.000TL, bir ton tohum alış ise 3.000TL ile 3.300TL’dir. Üreticilerimizin et satış fiyatı ise 38 ile 40 TL’dir. Tüketicinin et alım fiyatı kilogramı ise 60-70TL ‘ dir. Yem fiyatı 110 ile 120TL’dir. Çiftçilerimiz maliyetlerin yüksek oluşundan üretimden hızlı bir şekilde vazgeçmekteler. Bahse konu maddeler de mutlaka iyileştirme yapılmalı, yoksa çiftçimizi tarlada tutamayacağız” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: Ziraat, Odası, Başkanı, Online, Toplantıda, Bilgilendirmede, Bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı