Haber Detayı
28 Aralık 2018 - Cuma 12:07 Bu haber 8284 kez okundu
 
TEMA VAKFI TEKEL İSMAİL ÇOLAK ORTAOKULU’NDA
TEMA Eğitim çalışmaları devam ediyor. Öğrencilerin ekolojik okuryazarlığına katkı sağlamak için Tekel İsmail Çolak Ortaokulunda 82 öğrenciye bilgilendirme çalışması yapıldı.
Eğitim Haberi
TEMA VAKFI TEKEL İSMAİL ÇOLAK ORTAOKULU’NDA

-Öznur Biberoğlu; içinde bulunduğumuz yüzyılda tüketim çılgınlığının kontrol altına alınması gerektiğini doğa bizlere farklı şekillerde gösteriyor. Dünya nüfusu her gecen gün hızla artıyor ve canlılığın devamını sağlayan hava+su+toprak dengesi hızla bozluyor. Havamızı fosil yakıtlarla kirletirken, toprak ve suyu da insan atıklarıyla zehirliyoruz. Bugün artık sadece ağaç dikmek birtakım felaketlerin önüne geçilmesi için yeterli değil. Ağacın ve yeşilin varlığını sürdürmesini de desteklemek zorundayız. 10 cm verimli tarım toprağı yaklaşık 2000 yılda oluşuyor. Fakat zehirlenmesi ve kaybedilmesi için 100 yıl yetiyor. Bunun önlenmesi için geri dönüşümün önemine dikkat çekmeli bu konuda öğrencilerimizi ve aileleri bilinçlendirmeliyiz.

Evlerde, işyerlerinde kısaca insanın olduğu her yerde geri dönüşüm ile ilgili eylem planlarının hızlıca hayata geçirilmesi gerekiyor. Doğaya karışması 500 yıl ile 1000 yıl arasında olan cam şişe ve plastik atıklar, denizlerdeki canlı varlığını da çok ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Denizlerimizde 150 milyon tondan fazla plastik olduğunu biliyoruz ve her geçen gün sayıları hızla azalan balıklarla birlikte bu plastiklerin balıkla birlikte tabağımıza soframıza geri döndüğünü görüyoruz. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığımızın desteği ile okullarımıza ulaşan sıfır atık kutularını etkili bir biçimde kullanmaları için öğrencilerimizin bilgi birikimine takviyelerde bulunduk. Dünya üzerinde yaşayan her türlü canlı varlığını korumak noktasında biz insanların sorumluluğu var. Doğayı korumalı, geleceğimize sahip çıkmalıyız. Bu bilincin öğrencilerine yerleşmesi konusunda oldukça hassas ve duyarlı olan Sayın Okul Müdürümüz Abdullah Kamil Satıcı’ya ve okulumuz öğretmenlerine desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ayrıca ilçemizde yapılan bu eğitim çalışmalarına gönüllü olarak katılıp destek veren Ondokuzmayıs Üniversitesi Genç Tema Başkanı Esra Yüzer ve ekibine de teşekkürlerimi sunuyorum. Dünya hepimize yetecek kadar büyük, yeter ki ona iyi bakalım. Daha yeşil ve temiz bir Türkiye için herkesi Tema gönüllüsü olmaya davet ediyorum.

EMRE PİRİNÇCİ

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: TEMA, VAKFI, TEKEL, İSMAİL, ÇOLAK, ORTAOKULU’NDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı