Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 09:02 Bu haber 2464 kez okundu
 
TARLA VE BAHÇELERE TOPRAK ANALİZİ
19 Mayıs İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından mahallelerde toprak analizinin önemi konusunda bilgilendirme çalışması yapıldı.
Gündem Haberi
TARLA VE BAHÇELERE TOPRAK ANALİZİ

Toprak analizinin öneminin üreticilere benimsetilmesi amacıyla; 19 Mayıs İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi Mehmet Yıldız, Yasemin Uluçay, Meryem Çelik ve İsmet Çetin, 19 Mayıs İlçesi Yukarıengiz ve Aydınpınar Mahallelerinde ceviz ve fındık bahçelerinde çiftçilerle birlikte usulüne uygun şekilde toprak örnekleri alınarak Toprak Tahlil Laboratuvarı’na gönderildi.

Ziraat Mühendisi Mehmet Yıldız; “Tarımsal üretimin amacı mümkün olan en kaliteli ürünü ve en yüksek verimi elde etmektir. Bu hedefe ulaşmak için en etkili yol dengeli ve düzenli gübreleme yapmaktır. Bu ise ancak toprak analizi ile mümkündür. Toprak analizinin amacı toprakta bulunan bitki besin maddesi miktarlarının belirlenmesi ve toprakta yetiştirilecek olan bitkinin ihtiyacı olan gübre cins ve miktarlarının tespit edilmesidir. Toprak tahlili maliyeti düşük ve kaliteli bir tarım için mutlak gereklidir. Analiz sonucuna göre doğru zamanda doğru gübreyi kullanmak çiftçi için en ekonomik yoldur. Toprak tahlili yapılmadan uygulanan gübreleme toprağa çevreye ve üretici bütçesine zarar verecektir. Çiftçilerimize yönelik bilgilendirme ve eğitim çalışmamız devam edecektir” dedi.

BEYZAGÜL GÖREN

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: TARLA, VE, BAHÇELERE, TOPRAK, ANALİZİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı