Haber Detayı
23 Mayıs 2013 - Perşembe 19:13 Bu haber 1568 kez okundu
 
TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞUNUN 166.YILI KUTLANDI
Gündem Haberi
TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞUNUN 166.YILI KUTLANDI

 

Tapu ve Kadastro Teşkilatı 166.kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Ülkemizin en köklü ve eski kurumlarından, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün ilçemizdeki birimlerinden olan 19 Mayıs Tapu Müdürlüğü ve Kadastro Müdürlük (Birimleri) de kuruluş yıldönümlerini kutlama kapsamında, önce Hükümet Binası önünde ki Atatürk anıtına çelenk koydu.

19 Mayıs Kaymakamı Kadir Ekinci’yi, Belediye Başkanı Osman Topaloğlu’nu makamlarında Tapu Müdürü Mustafa Efendioğlu, Müdürlük çalışanları ve Kadastro Birimi çalışanlarıyla birlikte ziyaret ettiler. Kuruluş yıldönümü pastası, kurum amirleri çalışanlar ve vatandaşlarla kesildi.

21 Mayıs 1847 tarihinde Mahmut Esat tarafından ‘Defterhane-İş Amiri kalemi’ adıyla kurulan ve daha sonra bir çok ad değişiklikleri ile, 1924 yılında Tapu Umum Müdürlüğü adına alan, 1925 yılında Kadastro birimi eklenen teşkilat, 29 Mayıs 1936 tarih 2997 sayılı yasayla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü adını almış. Uzun yıllar Başbakanlığa bağlı çalışan bu teşkilat, 22 Kasım 2002 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlanmıştır, günümüzde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır.

Ülkemizde taşınmaz mallara ilişkin ‘kimin ve nasıl’ soruları ile belirlenen hukuki durumlarını TAPU, ‘Nerede ve Ne kadar’ soruları ile belirlenen, konumuna, teknik duruma ilişkin soruları ‘KADASTRO’ yerine getirmektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün ilçemizdeki Tapu Müdürlüğü, Kadastro Biriminde ki çalışanlarının ve teşkilat mensuplarının 166.kuruluş yıldönümünü 19 Mayıs Gazetesi olarak kutluyor, öz verili ve ülkemiz için yapacakları çalışmalarda başarılar diliyoruz. 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: tapu, kadastro, genel, müdürlüğü, kuruluşunun, 166yili, kutl
Yorumlar
Haber Yazılımı