Haber Detayı
18 Mart 2013 - Pazartesi 19:13 Bu haber 2997 kez okundu
 
Spor Tır'ları Yola Çıktı
Spor Haberi
Spor Tır'ları Yola Çıktı

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) iş birliğiyle gerçekleştirilen "Gelin Spor Yapılım Tek Galibi Dostluk Olsun" projesi çerçevesinde, 42 ili dolaşacak "Spor TIR'ları" düzenlenen törenle yola çıktı.

Spor TIR'larının uğurlanması törenine katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Hayalim şudur; okul çıkışında gençlerin eşofmanları üzerinde, spor ayakkabıları ayağında, spor çantası sırtında, oradan oraya cıvıl cıvıl koşturdukları bir ülke" dedi.

Bakanlığın açık otopark alanında düzenlenen törende konuşan Bakan Kılıç, Bakanlık çalışanları olarak dur durak bilmeden, dinlenme ihtiyacı hissetmeden, yoruldukça daha fazla çalışarak Türk sporuna hizmet etmeye gayret gösterdiklerini söyledi.  Zamanın su gibi akıp geçtiğini ve zaman sermayesinin geri dönüşünün olmadığını dile getiren Bakan Suat Kılıç,"Kaybedilen her an, tüketilen her saniye geride kalıyor ve sürekli olarak gelecek zamanlardan ödünç alarak hayatımızı idame ettiriyoruz. Bundan dolayıdır ki mesai kavramı konusunda esnek davranan, daha çok iş üretmek, daha fazla gence ulaşmak, toplumda spor bilincini yaygınlaştırmak ve sporcu sayısını artırmak yönünde olağanüstü çabalar sarf eden tüm mesai arkadaşlarımı yürekten bir kere daha kutluyorum" diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, "Gelin Spor Yapalım Tek Galibi Dostluk Olsun" projesi kapsamındaki TIR'ların Türkiye'de spor bilincini artırmaya yönelik olduğunu belirtirken şu ifadeleri kullandı:

"Bu tırlardan biri Ankara'dan doğu yönüne hareket edecek. Diğeri Ankara'dan batı yönünde seyredecek. Bu iki tırımız iki ay gibi bir zaman içinde 42 ilimizde, toplumda spor yapma bilincini oluşturmaya, gençlerimizi sportif branşlarla hem tanıştırmaya, hem buluşturmaya gayret edecek. Sporu yaşam kültürünün parçası haline getiremeyen toplumumuza sporun hayatın olmazsa olmazı olduğunu bu tır ve personeli anlatmaya çalışacak. Projenin tek enstrümanı bu tırlar değil. Öncesinde başlayan kampanyalarımız var. Sonrasında devam eden kampanyalarımız olacak. Bunların devamında bugün 3 milyon 600 bine ulaşan lisanslı sporcu sayımız günden güne, aydan aya, yıldan yıla inşallah 2020 yılına kadar 10 milyonun üzerine

çıkmış olacak. Lisanslı sporcu sayısı artarken Avrupa şampiyonalarında, dünya şampiyonalarında, olimpiyat oyunlarında ve paralimpik oyunlarda ülkemizi gururla temsil edecek, müsabakalara hazırlanacak elit sporcularımızın da sayısının hızla artmasına yönelik çok sıra dışı bir gayretle çalışıyor olacağız. Bizim bu ülkeye, milletimize, bu ülkenin gençlerine, bu ülkenin sporcularına yönelik ciddi sorumluluklarımız var."

Türkiye'nin dinamiklerinin her zaman kendileriyle birlikte olduğunu, Türk milletinin desteğini her zaman arkalarında hissettiklerini kaydeden Bakan Kılıç, tesisleşme ve yeniden yapılanma hamlelerini de bu destekle sürdürdüklerini anlattı.

Bakan Suat Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin en büyük destekçileri olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığının sadece Spor Genel Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri bağlamında inşaatına devam ettiği proje sayısı 718. 2000-2001-2002 yıllarına da baktım, bir yıl içinde bu kurumun yapımına başladığı tesis sayısı 2-3. Taş çatlasın 5. Biz, 718 rakamına ulaştık. 25 tanesi stadyum. 149 tanesi spor salonu. 40 tanesi olimpik veya yarı olimpik kapalı yüzme havuzu. 13 tanesi atletizm stadyumu. Çok sayıda jimnastik salonu. Çok sayıda tenis kortu ve diğer bütün branşlar. 155 tane gençlik merkezi. 200'e yakın doğal ya da sentetik çim yüzeyli futbol sahası. Ayrıca yeni dönemde sporcu fabrikaları inşa ediyoruz. Tek kat veya iki katlı olacak. Katlarında illerine göre farklı büyüklükte, bireysel branşlara yönelik spor salonları var."

Bütün bu tesislerin yapımlarının tamamlanıp Türkiye'de sporun emrine ve Türk gençlerinin sporcu olarak yetişme süreçlerine teslim edildiği zaman Türkiye'nin bambaşka bir ülke olacağını vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bunun için de herkesten destek istedi.

Bakan Kılıç'ın hayali "Hayalim şudur; okul çıkışında gençlerin eşofmanları üzerinde, spor ayakkabıları ayağında, spor çantası sırtında oradan oraya cıvıl cıvıl koşturdukları bir ülke" diyen Bakan Kılıç, "Yine anne ve babaların, öğretmenlerin, meslek erbabının, gerek akşam saatlerinden sonra gerek cumartesi ve pazar günleri, yaz tatillerinde eşofmanla yaşamayı, spor yapmayı, hayatın vazgeçilmezleri arasında görebildiği bir Türkiye. Bu çalışmaları hep birlikte yürüteceğiz. Sizler omuz verirseniz bu söylediğim hayaller çok daha kısa sürede gerçekleştirilecek. O nedenle sizlerden Bakanınız olarak değil, bir kardeşiniz olarak ricam şudur; bu işe birlikte omuz verelim. Parmağımızın ucunu değil, gövdemizin tamamını bu yükün, taşın altına koyalım" şeklinde konuştu.

Bakan Kılıç, değişik branşlarda değişik tarihlerde gerçekleştirilen Avrupa ve dünya şampiyonalarında kazanılan ödüllerin 11 Mart Pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle Bakanlık binasında sporculara verileceğini söyledi.Konuşmasının ardından davetlilerle birlikte tırları gezen Bakan Kılıç, daha sonra yine beraberindekilerle portatif futbol ve basketbol sahalarını inceledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, daha sonra yola çıkacak olan tırlardan birinin direksiyonuna geçerek Bakanlık binası çıkışına kadar kullandı.

Törene; Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, Gençlerbirliği Kulübü 15 Yaşaltı Futbol Takımı oyuncuları, Türk Telekom Basketbol Takımı'ndan Lance Williams, Hazer Avcı, Deniz Can Çevik, Tunahan Dikmen, Türk Telekom Yıldız Basketbol Takımı oyuncuları, milli tekvandocu Bahri Tanrıkulu, sualtı dalış rekortmeni Şahika Ercümen, ralli pilotu ve snowboard sporcusu Çiçek Güney ile bazı federasyon başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: spor, tırları, yola, çıktı
Yorumlar
Haber Yazılımı