Haber Detayı
23 Şubat 2013 - Cumartesi 19:13 Bu haber 1650 kez okundu
 
SİYASETÇİ OLARAK OLACAKLARI ANLATMAK BİZİM GÖREVİMİZ
Siyaset Haberi
SİYASETÇİ  OLARAK OLACAKLARI ANLATMAK BİZİM  GÖREVİMİZ

CHP 19 MAYIS İLÇE BAŞKANI YAKUP KONUŞ

SİYASETÇİ  OLARAK OLACAKLARI ANLATMAK BİZİM  GÖREVİMİZ

Sevgili Hemşerilerim, İlçemizde faaliyet gösteren yerel gazetede İlçemiz gündemi İle ilgili olarak Pazar gününün, Cuma  gününden  Salı  gününe  alınmasını  eleştirmiştim.

 

Bu eleştirimi yaparken 40 yılı geçen bir süredir devam eden  alışkanlıkların ve 19 Mayıs İlçemizle  özdeşleşen  Cuma  günü  şehre  inme, toplanma, uzak  yerlerde  ikamet eden hemşerilerimizin birbirini görme, hasret giderme, İlçeye gelmişken esnafımızdan alışveriş yapma  oranı  yüzde ‰50  düşmüştür. 19 Mayıs  esnafı  sinek  avlamaktadır. Bunu hangi esnafa sorarsanız size aynı yanıtı verecektir.

 

Neden böyle oldu diye sorarsanız; Yukarı Engiz yolu istikametinden gidilen ve sonu Nebiyan dağı eteklerinde son bulan köylerimizden Ormancık, Kuşkayası, Yeşilyurt, Kösedik, Aydınpınar köylerinden Pazartesi –Perşembe Bafra’ya giden minibüsler vardır. Buralardaki hemşerilerimiz Adliyenin de İlçemizden kalkması nedeniyle  Bafra'ya  gidiyor, gitmişken de  alışverişini  yapıp  köyüne  dönüyor. Bu  güzergahtan  beş ana  köyümüzü kaybettik mi, Cuma  günü Pazar  kurulması için  çalışma başlatan Dereköy Beldesinde  Cuma günü  Pazar  kurulacak, bu Belde istikametinde ve  Engiz  çayından  dan  karşıya  kalan köylerimizden  Kertme, Beylik, Karagöl, Düzköy, Çiftlik, Cerekli, Fındıklı  köylerinin bir kısmı Dereköy pazarına iner, bir kısmı ise Samsuna gider. Aynı şekilde pazara inmişken ihtiyaç duydukları  tüketim maddelerini  buralardan aldıkları için 19  Mayıs  esnafından alışveriş yapma imkanı kalmaz. Mağdur olan kim  19 Mayıs esnafı.

Değerli hemşerilerim  yukarıda yazılan köylerimizi  toplam ilçe köylerimizden çıkınca bize 10 köy kalıyor. İşte  size ‰ 50 alışveriş düşmüştür derken gerçekleri söylediğimi  ve İlçe  esnafının çok kan kaybettiğini  anlatmak isterim.

Peki  esnaf ne yapıyor. Kara kara  düşünüyor. Birkaç esnaf  kepenk kapattı. Hala   tık yok. Kardeşim ‰ 73  oy verdiğiniz bu iktidardan hala hesap sormayacak gibi sessiz sessiz duruyorsunuz. Lokantalar boş, kahvehaneler boş, diğer esnaf boş internetten okey oynuyor. Ne olacak halimiz diye dert yanıyor. Tabi ki bu  durgunluğun Ülkemiz  ekonomisi ile ilgili bağlantısı olmakla birlikte son darbeyi  Pazar  gününün  değiştirilmesi vurmuştur.

Daha da kan kaybetmeye devam edeceğiz. Bu durumdan pazar esnafı da memnun değil Peki memnun olan kim, İlçe yöneticileri bunu görmüyorlar mı, geri adım atmak onurlarını İncitir diye mi korkuyorlar. Korkmasınlar yanlışlıktan dönmek erdemliktir. Ancak gelecek İlk yerel CHP iktidarında bu yanlışlıktan kesinlikle dönülecektir. 19 Mayıs Esnafımızın ve halkımızın dediği gün İlçe pazarı olacaktır. Ayrıca Pazar yeri ise eski Belediyenin olduğu yerde İlçe merkezinde  çok katlı olarak yapılarak hizmete sokulacaktır.

 

Değerli  Hemşerilerim;  Bildiğiniz  üzere   Büyükşehir  yasası Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Bu  yasa ile iki önemli  Beldemiz  kapanacak İlçeye bağlı mahalle  olarak  hizmet  alacaktır. Ayrıca Köylerimiz İlçemize  bağlı mahalle statüsüne kavuşacaktır.Köy hizmetleri tasviye edilerek Belediyelere devir olacaktır. CHP olarak bu  kanunun  iptali  için  Anayasa  mahkemesine  başvuru  Genel  Merkezimizce yapılmıştır. Bu  kanun  uygulaması  yüce  mahkeme  tarafından iptal edilmediği takdirde uygulamada  CHP’li Belediyeler Köy muhtarlıkları tüzel kişiliğine kayıtlı taşınmaz malları kanunen devir alacak ancak bu taşınmazlar üzerinde bir tasarruf kullanmayacaktır. Yani köy defterine kayıtlı taşınmaz malları başka amaçlarla kullanmayacaktır. CHP iktidarında çıkarılacak bir kanunla köylerimizin tüzel kişilikleri iade edilecektir.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: siyasetçi, , olarak, olacaklari, anlatmak, bizim, , görevimi
Yorumlar
Haber Yazılımı