Haber Detayı
11 Mart 2015 - Çarşamba 14:58 Bu haber 2158 kez okundu
 
SAMSUN TİCARET MERKEZİ OLACAK
Seçim çalışmaları kapsamında Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve yönetimini ziyaret eden Ak Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Ahmet Akça; “Samsun dış yatırımcılar için cazip bir yerdir” dedi.
Siyaset Haberi
SAMSUN TİCARET MERKEZİ OLACAK

Samsun Ticaret ve Sanayi odasını ziyaret eden Ak Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Ahmet Akça, “Samsun Ticaret ve Sanayi Odamızın şehrimize çok önemli katkıları var. Ayrıca Samsun TSO Başkanımızın TOBB Yönetim Kurulu Üyesi olması da Samsun için ayrı bir değerdir dedi. Ticaret ve Sanayi Odalarının şehirlerin gelişmesin deki önemine dikkat çeken Akça; “Samsun'un gerçekten çok güzel bir çalışma şeması var. Samsun, konumu itibariyle büyük potansiyellere sahip bir kent. Kentimizin sahip olduğu değerlere hep birlikte sahip çıkmalıyız. Samsun, deniz yolu, hava yolu, kara yolu ve demiryolu bağlantısının olduğu dört ilden birisi ve aynı zamanda Samsun, Karadeniz'in Anadolu'ya açılan bir kapısıdır. Ayrıca kuzey ülkeleriyle ticaretin geliştirilmesi açısından da çok önemli bir konuma sahiptir. Samsunumuz güzel bir şehir. Bu güzelliğe inşallah hep birlikte sahip çıkacağız. Hepimizin ortak amacı Samsun’un büyümesi ve gelişmesini sağlayıp kentimizin hak ettiği yerlere gelmesine, güçlenmesine katkıda bulunmak. Amacımız, yatırımcının önünü açmak ve ülkemize ve milletimize hizmet etmektir. Samsun TSO'nun bu güne kadar Samsun'un gelişimi için yaptığı çalışmalar ve projeler takdire şayandır. Özellikle OSB konusunda yapılan çalışmalar sonuçlandığında Samsun ticaretin merkezi olacak. Bundan sonra inşallah hep birlikte çalışacağız ortak payemiz gerek ilçelerimize gerekse şehrimize katkı sağlamak olacaktır” diye konuştu.

 ARAPLARIN BÖLGEYE İLGİSİ VAR

 Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu “Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yapılan Dünyada En Gelişmiş 20 Ülke İş Adamları (B-20) toplantısında bulundum. Buna ‘Business 20’ deniliyor. Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanlık ediyor. Toplantı da çok iyi gelişmeler oldu. Biliyorsunuz bizim Arap turistlerin bu tarafa çekilmesiyle ilgili bir çalışmamız var. Hatta 2014 yılında buraya gelip arkadaşlarımızla ortaklık kuran Arap yatırımcılar var. Biz oradaki iş adamlarına bunu konuşurken Karadeniz’deki ‘Yeşil Dalga’ projesinden bunların bazılarının haberleri var” dedi.

Bu sempozyumların içinde şöyle bir gelişme oldu bunu sizinle paylaşmak istiyorum diyen Murzioğlu, “Suudi Arabistan içme suyunu sondajla beraber alıyor ve içiyor. Ama son zamanlarda bakıyorlar ki Arabistan’daki su rezervleri tükeniyor. Bunun için de tarımda sulamayı kaldırıyorlar. Araplar yeni yasa çıkaracaklar tarımda sulama artık yapmayacaklar. Hatta tarımı kendi ülkelerinde yapmayacaklar. Bunun için de gelmişler Karadeniz havzasındaki ülkelerde yer aramışlar. Moldova, Ukrayna ve Rusya gibi ülkelerden satın alabilecekleri toprakları satın almışlar, alamadıklarını uzun vadeli olarak kiralamışlar. Bundan sonra ki tarım üretimlerini orada yapacaklar. Karadeniz Bölgesi’ni de şöyle biliyorlar: Araplar Karadeniz’de sanayi, yeme içme, hizmet, otel yatırımı yapmak istiyorlar. Oradaki kendi turistlerini buraya çekmek için bu çok güzel bir gelişme. Biz Araplara buradan tarım arazisi veremeyiz çünkü Karadeniz dağlık ve arazisi kısıtlı olan bir yer. Nüfus yoğunluğu fazla olan bir yer. Trabzon bizden daha önde. Trabzon bazı mevsimlerde Suudi Arabistan’dan Trabzon’a direkt uçuşlar koymuş biz de bunun çalışması içindeyiz” diye konuştu.

 ULUSLARARASI FUARLAR İÇİN ÖNCÜLÜK YAPACAĞIZ

 Samsun millet vekili aday adayı Ahmet Akça , bu gelişmelerin çok önemli olduğunu vurgulayarak, dış yatırımcının samsuna gelmesiyle ilgili yapılacak tüm çalışmalarda TSO'nun yanında olacağını ve, Samsun'un daha iyi tanınması için ulusal ve uluslararası fuarlarında önemli olduğuna dikkat çekerek bu fuarların Samsun'da organze edilebilmesi için öncülük yapacağını belirtti.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Berati ESMER
Etiketler: Seçim, çalışmaları, kapsamında, Samsun, Ticaret, Sanayi, Odası, (STSO), Yönetim,
Yorumlar
Haber Yazılımı