Haber Detayı
23 Ağustos 2017 - Çarşamba 11:34 Bu haber 3302 kez okundu
 
Samsun Valiliğinden Sahte Para Uyarısı
Samsun Valiliğince yaklaşan Kurban Bayramı öncesi meydana gelebilecek sahte para olaylarına karşı vatandaşları uyarıldı.
Asayiş Haberi
Samsun Valiliğinden Sahte Para Uyarısı

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bayram öncesi vatandaşların yapmış oldukları para alışverişlerinde şüpheli durumlarla karşılaştıklarında paranın güvenlik özelliklerine bakıp gerçek parayla karşılaştırılması uyarısında bulunuldu.

 Açıklamada, özellikle kurban satış alanlarında Emniyet Müdürlüğünce gerekli tedbirlerin alındığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Sahtecilikle mücadelede en etkin yöntem, hiç şüphesiz vatandaşlarımız tarafından yapılan mücadeledir. Dolayısıyla, sahte parayla karşılaşıldığında, veren şahsın eşkal, kimlik ve araç bilgilerinin tespit edilmesi halinde en kısa sürede 155 polis imdat veya 156 jandarma hattını arayarak güvenlik güçlerine bilgi vererek yakalanmaları sağlanmalıdır. Bu gibi durumlarla mağdur olmamak için 10 yöntemle banknotun sahte olup olmadığı anlaşılabilmektedir."

 

Gerçek bir parada bulunması gereken özellikler:

 

1. Kağıt Kalitesi

Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir. Elinizdeki paranın sert, pürüzlü ve üzerindeki yazıların soluk olmamasına dikkat etmelisiniz.

 

2. Atatürk Portresi

Elinizdeki parayı ışığa tutuğunuzda her iki yüzden de görülebilen Atatürk portresinin olup olmadığını kontrol edin. Gerçek banknotlar ışığa tutulduğunda Atatürk portresinin yer aldığı bir görsel görünecektir.

 

3. Emniyet Şeridi

Banknotlarda parlak emniyet şeritleri yer alır. Bu emniyet şeritlerinin yer alıp almadığını kontrol edin.

 

4. Holografik Şerit

Bu şerit banknot tasarımına uygun bazı motiflerden oluşmaktadır. Elinizdeki paraya farklı açılardan baktığınızda bu motiflerin parlak bir yansıma vermesi gerekir. Parayı farklı açılara çevirdiğinizde dikdörtgen içindeki “TL” harflerinin de elinizde paranın değerini gösteren sayıya dönüşmesi gerekir.

 

5. Kabartma Baskısı

Paranın ön yüzünde yer alan Atatürk portresinin yanı sıra “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” ve banknotun değerini gösteren sayılar da dahil olmak üzere yazılarda kabartma baskı bulunur.

 

6. Renk Değiştiren Şerit

Paraya farklı açılardan bakıldığında orta tarafta yer alan ve renk değiştirerek altın sarısına dönüşen bir şerit yer alır. Bu şerit üzerinde “TL” ibareleri bulunur.

Renk Değiştiren Şerit

 

 7. Bütünleşik Görüntü

Para ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda bulunan şekillerle, arka yüzeydeki şekiller birleşerek banknot değerini gösterir.

 

8. Mikro Yazı

Paraların ön ve arka yüzlerinde bazı alanlarda banknot değerini gösteren mikro yazılar yer alır.

 

9. Ultraviyole ile Görünen Değerler

Gerçek bir paranın UV ışınları altında mavi ve kırmızı renkte parlama yapması gerekir. Emniyet şeridinde ultraviyole ışığı altında banknotun, 5 ve 10 TL’de mavi, 20 ve 50 TL’de kırmızı, 100 ve 200 TL’de ise sarı renkte parlama yapması gerekir.

 

10. Görme Engellilere Yönelik

Paranın ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında Braille alfabesinden yararlanılarak yazılmış, parmakla dokunulduğunda fark edilebilen noktalar bulunmaktadır.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Adil ATICI
Etiketler: Samsun, Valiliğinden, Sahte, Para, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı