Haber Detayı
12 Mart 2020 - Perşembe 12:42 Bu haber 382 kez okundu
 
Samsun’un Farkını Fark Ettirelim
Samsun Valisi Osman Kaymak, OKA Toplantı Salonu’nda düzenlenen, 2020 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) ile Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Samsun Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı.
Gündem Haberi
Samsun’un Farkını Fark Ettirelim

Toplantının açılış konuşmasını yapan OKA Genel Sekreter Vekili İbrahim Ethem Şahin, önümüzdeki yaklaşık bir aylık süre içerisinde kamu kurumları ve kuruluşları ile belediyeler ve üniversiteler tarafından geliştirilecek proje fikirlerini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında savunmak arzusunda olduklarını belirterek, “Tam netleşmemekle birlikte bu yıl Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında bizden sadece 3 projeyi göndermemizi isteyecekler. Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’nda (SOGEP) ise sadece 3 projenin gönderileceği kesinleşmiş durumda. Dolayısıyla geçen sene olduğu gibi gelen bütün projeleri gönderemeyeceğiz. SOGEP’te Bakanlığın aradığı projeler istihdamla alakalı çok net bir hedef grubun olması ve nihayetinde bu hedef grubun istihdam edilerek, ekonomiye katkı sağlaması. Bizim sizlerden istirhamımız bu Mart ayını iyi bir düşünme süreci olarak geçirmeniz. Lütfen OKA’ya gelin, bizi arayın, e-posta atın, web sitemizi inceleyin. Proje fikrini birlikte geliştirelim, deneyimlerimizi size aktaralım” şeklinde konuştu.

 

Açılış konuşmasının ardından bir sunum gerçekleştiren OKA Program Yönetim Birimi Uzmanı Dursun Demir ise; Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’nın (SOGEP) bir madalyonun iki yüzü olduğunu, bu iki programla gelişmenin sosyal boyutu ile ekonomik ve kentsel boyutunu birlikte ele alarak değerlendireceklerini belirterek, “Bu programda bu yıl 35 bin TL’ye kadar danışmanlık taleplerini destekleyeceğiz. Bu desteğin oranının 100 olması, yani kurumlarımızın maliyetlerine ek katkı olmadan kendilerini geliştirme imkânları var. Günümüzde kurumsal öğrenme önemli bir meseledir. Öğrenen kurumlar diğer kurumların önüne geçmektedir. Biz istiyoruz ki bölgemizde ekonomik ve sosyal olarak uygulanabilir, topluma faydalı, karlılığı maliyetinden yüksek olan yatırım projelerini birlikte geliştirelim ve hazırlayalım. Bölgemiz için 3 milyon TL’lik kaynağımız var. Teknik destekte de olduğu gibi burada da yıl boyu bu program açık olup, istediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

2020 yılı SOGEP projeleri için vizyonumuz, Ajans güdümünde hazırlanmış, ildeki sosyal sorunu ve müdahale yönetimini net bir şekilde tanımlayan model nitelikli, yenilikçi projeler. SOGEP programın amacı; öncelikle sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi düşük olan il ve ilçelerde olmak üzere uygulandığı yerlerde yerel dinamikleri harekete geçirerek, yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak, istihdam edilebilirliği artırmak, sosyal girişimciliği ve yenilikçiliği desteklemek, sosyal sorumluluk uygulamalarını yaygınlaştırmaktır.

Cazibe merkezlerini destekleme programının amacı ise; ülke sathında daha dengeli bir yerleşme düzeninin sağlanması ve gücün kademeli olarak yönlendirilebilmesi için nispeten geri kalmış ve göç veren bölgelerde çekim merkezi niteliğine haiz şehirlerin katma değeri yüksek üretim, ihracat, istihdam, verimlilik, teknoloji ve yenilikçilik kapasitelerinin arttırılmasıdır.

Bu anlamda büyük ölçekli projeler için sağlanan fizibilite desteği ciddi bir fırsat. Samsun’un 20-30 yılını düşündüğümüz zaman Bakanlık bize fikirlerimizi projelendirme şansı sunuyor. Çünkü Samsun’un dönüşümü için büyük ölçekli projelere de ihtiyaç duyulacaktır. Samsun’un vizyonu ve hedefleriyle mevcut mekânsal yapıyı düşündüğümüzde bir uyumsuzluk olabilir. O zaman bu mekânsal yapıyı geleceğe dönük olarak uyarlamamız lazım. İşte bu vizyonla uyumlu projeler de Bakanlığımıza sunulabilir. Minimum 1 milyon TL’lik projeler ve toplamda 119 milyonluk kaynak Samsun’un da aralarında yer aldığı Türkiye’nin çekim merkezi niteliğindeki 14 ile dağıtılacak. 18 aylık projeler uygulanabiliyor. Makul bir gerekçe olursa bu süre 6 ay uzatılabiliyor. Afet olduğunda da Bakan onayıyla 6 ay uzatılabiliyor. İlimizden 3 proje gidecek, katkı payı borcu olan belediyeler de sözleşme imzalayabilecek. Web sayfamızda bu desteklerin tamamıyla ilgili bir sekme var (https://www.oka.org.tr/destekler/basvurabileceklerim) ve bütün bilgiler orada var, incelemenizi rica ediyorum. Biz de ekip olarak kurumlarımızı ziyaret ederek, saha çalışmaları yapacağız. 03 Nisan 2020’ye kadar kurumlarımızdan ön başvuruları almayı planlıyoruz. O tarihe kadar hep birlikte çalışacağız, bize ulaşabileceksiniz. Amacımız mümkün olduğunca farklı fikri toplamak. Sonrasında çeşitli kriterlere göre değerlendirerek seçilen 3+3 toplamda 6 tane fikri ilimiz için sizinle birlikte çalışmaya başlayacağız” dedi.

Sunumun ardından yaptığı konuşmada Samsun’un geçmişte çok güzel projeler ortaya koyarak iz bıraktığını dile getiren Samsun Valisi Osman Kaymak, “OKA binamız, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezimiz, Samsun Lojistik Merkezimiz bu büyük projelerden sadece birkaçı. Samsun’un bu konudaki birikimi çok iyi ama son 1-2 yıldır biraz zayıf. Ayda bir gerçekleştirdiğimiz OKA Yönetim Kurulu Toplantısı’na Samsun’dan az proje gelince üzülüyorum açıkçası.” dedi.

 

30 yıllık yöneticilik tecrübesinde bazen paranın olup projenin olmadığını, bazen de projenin olup paranın bulunamadığına şahitlik ettiğini ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, “Proje, etüt çok olsun, kenarda dursun. İlimiz 50-60 bin üniversite öğrencisiyle birlikte 300 bine yakın öğrencisi olan bir şehir. Bu kurumlarımızın hepsinin kapasiteleri var. Tarım kentiyiz, tarımla ilgili projeler bekliyoruz. Sanayi kentiyiz, sanayiyle ilgili projeler bekliyoruz. Belediyelerimizden ve diğer kurumlarımızdan da proje bekliyoruz. Koronavirüs nedeniyle İtalya ve Çin’in piyasadan çekilmesiyle ortaya çıkan krizi fırsata dönüştürmeliyiz. Samsun hangi alanlarda ihracatını artıracak, üretimi artıracak bunları tespit etmeliyiz. Bununla birlikte sosyal sorunlar bütün dünyanın, büyükşehirlerin sorunu haline geldi. İntiharlar, uyuşturucu kullanılması, aile içi şiddet ve istismarlar sosyal sorunlardır. Bunların rehabilite edilmesi için kaynak oluşturmak ve proje uygulamak durumundayız. Yine göçmenlere yönelik projeler geliştirilebilir. Güzel projelerinizi bekliyorum ve sizlere güveniyorum. Bütün projelerin ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Samsun’un farkını fark ettirelim” diye konuştu.

 

Toplantıya ayrıca, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, ilçe kaymakamları, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile özel sektör temsilcileri katıldı.

SAMSUN VALİLİĞİ BASIN

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: Samsun’un, Farkını, Fark, Ettirelim,
Yorumlar
Haber Yazılımı