Haber Detayı
27 Aralık 2019 - Cuma 15:53 Bu haber 4095 kez okundu
 
SAMSUN ÖZEL DEDEKTİFLİK BÜROSU BASIN AÇIKLAMASI
Samsun Özel Dedektiflik Bürosu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Çelebi; “Türkiye geneli özel dedektif büroları şirketleri faaliyettedir.
Gündem Haberi
SAMSUN ÖZEL DEDEKTİFLİK BÜROSU BASIN AÇIKLAMASI

Çelebi; “Dernek olarak Karadeniz’de ilk olan Samsun Özel Dedektiflik Bürosu Derneği olarak halkın hizmetinde kamu yararına hizmet eden tek derneğin Kurucusu olarak görevimize başladık. Samsun Özel Dedektiflik Bürosu Derneği ve Araştırma Bürosu, dedektiflik suçları soruşturmak ve suçluları yakalamakla görevli özel yetkili çalışanlara denir. Özel dedektiflik, olayların bilinmeyen ve görünmeyen istikametlerini ortaya çıkarmak için icra edilen meslektir. Burada en önemli olan husus, profesyonel çalışmalarla çözümü destekleyecek adımlar atmaktır. Araştırılacak konunun bütün ayrıntılarını, arka tarafında yürütülecek çalışmalara hâkim olabilen özel dedektifler, konu ve olayı bütün boyutlarıyla ele alarak sonuçlandırmalıdır. 94 senesinde veto edilen yasa nedeniyle Türkiye’de özel dedektiflik legal değil, yasaldır. Başka bir deyişle yasal olmayan bir hizmet olması, yasaklanan bir hizmet değildir. Bilhassa ahlaki ve adli konularda yapılan araştırmalar sayesinde hizmetlerin her biri tamam ile toplumsal ahlaka uygundur.

Bir takım ülkelerde devlet görevlisi olmayan özel dedektifler de vardır. Dedektif, bulundukları ülkenin, yasaları el verdiği ölçüde, kendilerinden isteyen konular ile ilgili araştırmalar yapan ve buldukları verileri, raporlar halinde alakalı kişilere sunan, profesyonel araştırmacılardır. Dedektif becerikli ve sabırlı olmalıdır, zira soruşturduğu konuda sadece bir emare bulmak için dahi aylarca çalışmak zorunda kalabilir. Ayrı olarak teknolojinin verdiği bütün olanaklardan haberdar olmalı ve hukuken mevcut bütün yasaları şuurlu bir şekilde referans alarak hareket etmelidir” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Editör: Editör
Etiketler: SAMSUN, ÖZEL, DEDEKTİFLİK, BÜROSU, BASIN, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı