Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 13:07 Bu haber 2259 kez okundu
 
Prof. Dr. Demir'den “Su Tasarrufu” Çağrısı
19 Mayıs Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen konferansa Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir katıldı.
Gündem Haberi
Prof. Dr. Demir'den “Su Tasarrufu” Çağrısı

Her geçen gün Türkiye'de ve dünyada su sıkıntısının arttığını belirten Prof. Dr. Yusuf Demir, bu duruma acil önlemler alınması gerektiğini söyledi. Suyun insan yaşamı için en önemli madde olduğunu belirten Prof. Dr. Yusuf Demir, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“4 kişilik bir aile bir yılda 140 ton suyu tasarrufu yapabilir. Özellikle toplam kullanılan suyumuzun yüzde 74'ünü oluşturan tarımsal sulamada büyük israf bulunmakta, bu alanda yetişen mühendisleri ivedilikle devreye sokarak, tarımda su tasarrufu hem kamuda hem de özel sektörde sağlanmalı, eğitim çalışmalarına hız verilmelidir. Evlerimizde su tasarrufu özendirilmeli ve 4 kişilik bir ailenin bir yılda 140 ton suyu tasarrufu edebileceği anlatılmalıdır. Sanayide su tasarrufu konusunda ciddi tedbirler alınmalıdır. Yerel yönetimlerde yağmur sularının değerlendirmesini teşvik edici çalışmalar yapılmalı, ayrıca yeni binalarda su tasarrufu sağlayan sistemler teşvik edilmeli ve desteklenmelidir. Kırsal kesimde doğal su kaynaklarımız ciddi zarar görmektedir. Özellikle bu sene kar yağışının az düşmesi pınarlar ve yer altı su kaynaklarımızı ciddi tehdit etmektedir. Bu zararı önleyecek tedbirler ve yaptırımlar artırılmalıdır. Mevcut yer altı su kaynaklarımızın kullanımı sıkı denetime tabi tutulmalıdır. Küresel iklim değişimini tetikleyecek her türlü uygulama sınırlandırılmalı, çevre kirliliği ve su kaynaklarının kirlenmesinin önüne acilen geçilmelidir. Geleceği bu günden kurtarabiliriz” dedi.

19 Mayıs Kültür ve Dayanışma Derneği binasında yapılan toplantıya, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Okul Müdürleri, Kurum Amirleri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: Prof., Dr., Demir'den, “Su, Tasarrufu”, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı