Haber Detayı
25 Nisan 2013 - Perşembe 19:13 Bu haber 1413 kez okundu
 
ORGANİK TARIM İÇİN BÜYÜK BULUŞMA
Eğitim Haberi
ORGANİK TARIM İÇİN BÜYÜK BULUŞMA

 

19 Mayıs'ta organik tarım masaya yatırıldı.

Ziraat Yüksek Mühendisi Yalçın Engiz Organik Tarım Müzesi’nde ‘Organik Tarım’ toplantısı yapıldı. Organizeyi ise AYDINER Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgut Aydıner, Ankara Medikal Hastanesi Genel Müdürü Oğuz Cengiz ve Yazar Şevket Çizmeli yaptı.

Ziraat Yüksek Mühendisi Yalçın Engiz yaptığı konuşmada, "Orta Karadeniz Organik Tarımı neyi amaçlıyor. Bu çok geniş bir konu bunu tek başıma anlatmak için ne gücüm yeter ne de bilgim. Bütün Türkiye tarım yapıyor ve amaçları da iyi bir tarım yapmak, organik tarım ise genel tarıma can suyu veriyor. Organik tarımda can suyu çok önemli can suyu veremezse meyve veremez. Türkiye tarımına Organik tarım bir can suyu katmıştır. Orta Karadeniz bölgesinde tarıma çok önemli katkı sağlayan 4 ilimiz Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat verimli topraklarla can katıyor. Yeşil Irmak ve Kızılırmak bu kaynakları içerisinde çok kıymetli toprakları var alüvyonları fazlasıyla yüksek. Burada Türk tarımını ileriye taşıyacak olan sistem Organik tarımıdır. Avrupa’da organik tarıma para veren bir kitle oluşmuştur. Avrupa birliğinle bu kadar anlaşmalar ve sözleşmeler yapıyoruz. Bizim organik ürünlerimizi Avrupa’ya satma hakkımız var. Bu hakkımızı kullanmamız lazım. Ben bunu burada duyurmak istiyorum" dedi.

Samsun Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin konuşmasında, "Geçmişte çocukluğumuzda yediğimiz sebze ve meyvelerin her şeyin tadı çok farklıydı. Ama süper güçler kendi ürettikleri tohumları ve gübreleriyle diğer toplumları emperyalizmin sonucu olarak çok etkilediler. Kültür Emperyalistinin nasıl kendi kültürlerinden kopardıklarını kendi gelenek ve göreneklerini yok ettiği gibi aynı şekilde tarım anlamında yapılan bu uygulamalar her şeyi yok etti” dedi.

19 Mayıs İlçesinde olan Yalçın Engiz Organik Tarım Müzesindeki toplantıya katılanlar arasında, Ziraat Yüksek Mühendisi Organik Tarım Müzesi Müdürü Yalçın Engiz, Aydıner Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgut Aydıner, Ankara Medikal Hastanesi Genel Müdürü Oğuz Cengiz, Avk. Yazar Şevket Çizmeli, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Cemal Taluğ, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Turhan Aküzüm, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cem Özkan, (OMÜ) Tarımsal Yayım ve Haberleşme Doç. Dr. Kürşat Demiryürek, Araştırmacı Yazar İsmail Tokalak, BASİAD Başkanı Ahmet Aydın, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra İlçe Tarım Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, Bafra Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Nejdet Çamaş, (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Genççakır, Ak Parti Bafra Belediye Meclis Üyesi Murat Cevahir, Bafralı işadamı İsmet Çetin’in yanı sıra çok sayıda davetli vardı

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: organik, tarim, için, büyük, buluşma
Yorumlar
Haber Yazılımı