Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 18:09 Bu haber 1904 kez okundu
 
ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN
İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlayan proje 19 Mayıs İlçesi’nde uygulandı.
Gündem Haberi
ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN

Program kapsamında 19 Mayıs İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Akdoğan başta olmak üzere diğer kurum amirleri yaya geçidinde araçları durdurarak önceliğin yayanın oluşunu anlattılar. Durdurulan araçlara tanıtıcı broşürler dağıtıp bilgilendirmede bulundular.

19 Mayıs İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Akdoğan, “Trafik Kanununun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle, sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar" hükmü getirilmiştir. Trafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale geldiğini düşünmekteyim. İçişleri Bakanlığımız tarafından "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır. Bu nedenle trafik kazalarında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ve yaralılarımızda ömür boyu sağlıklı bir yaşam geçirilmelerini temenni ediyorum" dedi.

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Harun YAZICI
Etiketler: ÖNCELİK, HAYATIN, ÖNCELİK, YAYANIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı