Haber Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 11:39 Bu haber 1033 kez okundu
 
OMÜ ve Samsun Teknopark İş Birliğiyle Yerli Videolaringoskop Cihazı Üretildi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Çalışkan’ın acil serviste tespit ettiği ihtiyaç doğrultusunda, solunum güçlüğü çeken hastaların entübe edilmesinde kullanılan videolaringoskop cihazı Samsun Teknopark’ın katkılarıyla üretildi.
Gündem Haberi
OMÜ ve Samsun Teknopark İş Birliğiyle Yerli Videolaringoskop Cihazı Üretildi

Cihazın teknik tasarımı konusunda Elektrik-Elektronik Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Selim Aras, Endüstri Mühendisliği Dr. Öğr.  Üyesi Naci Murat ve tasarımcı Ufuk Karabey’in de içerisinde bulunduğu çalışma ekibi, videolaringoskop cihazının en uygun tasarımını Samsun Teknopark Prototip Atölyesi’nde geliştirdi.

Amaçlarının videolaringoskop cihazının yerli ve milli olarak üretilmesi olduğunu belirten Çalışkan, ‘Piyasada 30 bin TL’yi bulan videolaringoskop cihazının, daha uygun maliyet ve geliştirilmiş özellikleriyle hastanelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz’ dedi.

Cihazın geliştirilmesine katkı sağlayan Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, Teknoparkların varoluş sebeplerinin bilim insanlarının buluşlarını hayata geçirmek olduğunu söyleyerek, Samsun Teknopark Prototip Atölyesi’nin bu anlamda üniversite ve Samsun sanayisine yenilikçi çalışmalarında her zaman destekçi olacağını belirtti.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: OMÜ, ve, Samsun, Teknopark, İş, Birliğiyle, Yerli, Videolaringoskop, Cihazı, Üretildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı