Haber Detayı
01 Haziran 2013 - Cumartesi 19:13 Bu haber 1483 kez okundu
 
Mustafa EFENDİOĞLU
Gündem Haberi
Mustafa EFENDİOĞLU

Nefes Nefese Ölüm

Yazıya bu başlığı koymak doğru olmayabilir. Çünkü ölümün adı bile korkunç(!)

Bir gazetede yazacağım konu ile alakalı yazının başlığını, benim yazıya başlık yapmayı uygun buldum.

Dünya nüfusunun üçte biri, ülkemiz nüfusun yüzde 51’i bu yolu seçmiş. Türkiye bir çok şeyde geri kalmasına rağmen, sigara içenler sıralamasında dünyanın en fazla sigara içen ülkesi konumunda imiş. Ne büyük başarı(!) bu başarı ile kimler övünecekse övünsün.

Evet bu yazımızın konusu Sigara; Yaşamımızı tehdit eden, aile bütçemizde oldukça yükle bir yer tutan bu zararlı madde, bilimsel tespitlerle 25 çeşit hastalığa neden olduğu kanıtlanmıştır. İnsanlık kendi eliyle, kendini ölüme atmaktadır. Maalesef akıllısı da, delisi de, kültürlüsü… din adamı, sağlık görevlisi de içiyor.

Dünyada sigara nedeniyle yaşanan ölüm sayısı, AİDS, tüberküloz, hamilelik, trafik kazaları, intihar ve adam öldürme nedenlerinin hepsinin toplamından daha fazla. Yaşamı oyunca sigara içenler, ömürlerinden 22 yıl kaybediyor, içenler biliyor mu? Sigaranın kişilere olduğu kadar, ülke ekonomisine verdiği zararlarda büyük boyutlara ulaştı. Sigaraya bağlı hastalık ve erken ölümlerin yılda 1 milyon liraya mal olduğu birkaç yıl önceki tespitlerle belirlenmişti. Bu miktar o yıllarda Milli Eğitim Bakanlığının bütçesine eşit, Sağlık Bakanlığının bütçesinin ise 4 katı idi. Sizden birileri yakmak için para istese vermezsiniz, hatta belki de hakaret sayar, o kişi hakkında da iyi düşünmezsiniz. Sigara içenler çok farklı bir şeyimi yapıyor, onlar paralarını yakmakla kalmıyor, kendilerini ve çevrelerini de zehirliyorlar. Sağlığı korumak için yapılan harcamaların 5 katından fazlası, sağlığı bozmak için harcandığını biliyor muydunuz? Bunlar bir çoklarına hikaye gibi gelebilir, iş işten geçmeden, zararlı ve külfetli alışkanlıktan vazgeçmek gerekmektedir.

Sigara içenler, hafif, light, yumuşak, mild gibi sigara çeşitleriyle tuzağa düşmesinler. Sağlık Bakanlığı’nca yalpan açıklamada, düşük katranlı sigaraların normal sigaralardan çok az bir farkı olduğuna işaret ederek, sigara içmek nikotin tarafından yönlendirilmektedir. Sigara içenler, gereksinim duydukları nikotin düzeyini sağlamak için bilinçli ya da bilinçsiz olarak sigaradan nefes alma ve dumanını içine çekme sıklığını ayarlamaktadır. Böylece de akciğer hastalığı ve kanser riskin de bir azalma meydana gelmemektedir, tespiti yapılmıştır. Sigara beynin en büyük düşmanıdır. Dil, ağız, çene, dudak, gırtlak, Akciğer kanserinin en önemli sebebidir. Sigara tiryakilerinin daha fazla kaza yaptığı, dumanının TV’leri bozduğu, sigara dumanının en zehirleyici kirli havadan daha zararlı olduğu, bu nedenle solunum yollarını tıkayan hastalıklarda hava kirliliğinin sigaradan daha az zararlı olduğu tespit edilmiştir. Sigara içilmediği halde, içilen ortamda bulunan kimselerin kansere yakalanma ihtimali, içenlere oranla en az ‰40 tır. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Dini boyutu konusunda sadece şunu söylersek sanırım, yeterli olacaktır. İnsana zarar veren her şeyin haram olduğunu hepimiz biliriz, bu emre uymanın da her müslümanın bir görevi olduğunu da bilmeliyiz.

İyide okuyucular şunu söyleyebilirler, bırakamıyoruz. Haklı demeyeceğim, alışkanlıkları terk etmek elbette zordur. En iyisi başlamamak, başlanmışsa da nereden dönersek kardır.

Nasıl mı?

Önce kafamızda bu işi bitireceğiz. Dayanılmaz sigara içme isteği duyduğunuz anda 5-6 dakika bekleyin, su yada meyve suyu için, bir arkadaşınızla sohbet edin.

Enerjik ve uyanık olmak için yürüyüşe çıkın, spor yapın.

Kızgınlık anında rahatlamak için meditasyonu ve vücut germeyi deneyin. Kendi kendinize telkinlerde bulunun. Bulunduğunuz yeri değiştirin, sevdiğiniz bir şeyi yapın.

Ellerinizi meşgul etmek istediğinizde kalemle ya da başka şeyle oynayın. Ellerinizi kullanmayı gerektiren bir hobi edinin.           

Sigara içmediğiniz için kendinizi ödüllendirin.

Gerekiyorsa bir uzmana başvurmaktan çekinmeyin.

SİGARA=ÖLÜM(Maalesef)

Hiç kimse, babasız, anasız, çocuksuz, sevdiği arkadaşını kaybetmek ister mi? Bir çocuğun sigara içen babasına söylediği ben babasız yaşamak istemiyorum demesi ne kadar önemli ve ağır bir sözdür. Ne olur öyle bir durumlara yaşatmayalım.

31 Mayıs Dünyada Sigarasız Günü olarak tespit edilmiş, gelin bugün bir günlüğüne de olsa şu zehirli maddeyi, SİGARA yı içmeyelim, belki bir milat olur. Umarım, bu dileğime uyan okuyucular olur. Çevremizi, çocuklarımızı zehirlemekten kurtarmış olacağız (İNŞALLAH)

 Mustafa EFENDİOĞLU

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: mustafa, efendioğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı