Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 14:46 Bu haber 2327 kez okundu
 
MİNİK TEMACILARDAN MEŞE PALAMUDU
19 Mayıs İlçesi Şehit Vural Akdeniz Anaokulu öğrencileri, Okullarda Orman projesi kapsamında TEMA Vakfı İlçe Temsilcisi Öznur Biberoğlu önderliğinde meşe palamudu ekim etkinliği düzenlediler.
Eğitim Haberi
MİNİK TEMACILARDAN MEŞE PALAMUDU

Minik öğrencilerin diktiği palamutlar yeşerince aileleri ile birlikte evlerine yakın bir yerde toprakla buluşturacaklar. TEMA temsilcisi Öznur Biberoğlu, “Meşe palamudu ekim öncesi yaptığı konuşmada, ‘’Anadolu ağacı olan meşenin palamutları, yuva bulup toprakla buluştuğunda faydalı hizmetler vermektedir. Meşe ağacı, köklerinin kapladığı alandaki toprağı kucaklamakta, bir arada tutmaktadır. Yağmur suyunun toprakta tutulmasına yardım etmekte, rüzgârın hızını azaltmakta, dökülen yaprakları sayesinde toprağın kaybettiği besini geri kazanmasına destek olmaktadır. Toprak bereketli olunca üretilen gıdalar sağlıklı olmakta, gıda güvenliği sağlanmaktadır. Özetle meşe palamutlarının tekrar toprakla buluşması binlerce canlının geleceği açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

 

Şehit Vural Akdeniz Anaokulu Müdürü Nurhilal Selman; “Okullarda Orman projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizle çocuklara küçük yaşlardan itibaren doğa bilincini aşılamak istiyoruz. Ağaç dikmenin erozyona olan faydalarını ve ağacın diğer faydalarını eğlenceli ve akılda kalıcı bir şekilde anlatmak istedik. Bu amaçla da, Tema Vakfı işbirliği ile meşe palamudu ekim etkinliğini gerçekleştirdik. Çocuklar evden getirdikleri saksılara daha önceden suda bekletip filizlenmesini sağladığımız meşe palamutlarını kendi elleriyle diktiler. Evlerine götürüp sorumluluklarını alacakları meşe palamutlarını yüreklerindeki sevgiyle büyütüp zamanı geldiğinde toprakla buluşturacaklar” dedi.

EMRE PİRİNÇCİ

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: MİNİK, TEMACILARDAN, MEŞE, PALAMUDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı