Haber Detayı
28 Ağustos 2015 - Cuma 12:02 Bu haber 3264 kez okundu
 
KUŞ CENNETİ’Nİ ZİYARET ETTİLER
Kuş Cenneti’ne 20 Üniversiteden Misafir Öğrenci Geldi. Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Merkezi bünyesindeki yaklaşık 40 peyzaj mimarı öğrencileri Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde kamp yapıyor.
Gündem Haberi
KUŞ CENNETİ’Nİ ZİYARET ETTİLER

Öğrenciler, kuş cennetinin turizme kazandırılma çalışmalarını kapsamında peyzaj çalışması yaparak 6 Eylül'de Kent Müzesi’nde projelerini halkın beğenisine sunacak.

Öğrencilere kuş cenneti hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Kuş cenneti Kızılırmak’ın denize kavuşurken oluşturduğu büyük alüvyonlu topraklarda oluşmuştur. Burada Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan oranda mandalar, yılkı atları var. Daha da önemlisi Türkiye’de var olan 450 civarındaki kuş çeşidinin 352 tanesi burada yaşıyor. Türkiye’de yaşayan kuş türlerinin yüzde 90’ı burada var olanlardır. Buranın turizm konusunda gelişmesi için çeşitli çalışmalar yapacağız ve sizin yaptığınız peyzaj projeleri bize fikir verecek" dedi.

AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ise kendisinin de peyzaj mimarı olduğunu hatırlatarak, "Bu projeyi çok önemsiyorum. 40 öğrencinin bu alan için çalışması ve yeni projeler sunması çok güzel. Dolasıyla bu işin sonunda neler çıkacağını tahmin ediyorum. Burada biz ekolojik anlamda doğaya hiçbir zarar vermeden ekosistemi kullanmak istiyoruz. Dolayısıyla bunu yaparken de çok önemli hassasiyetlerimiz var. Türkiye’de yaşatarak korumak ya da koruyarak aynı zamanda yaşatabilmek üzere hem akademik anlamda hem de pratik anlamda bir çok çalışmalar yapılmakta. Ben inanıyorum ki biz şuanda burada hayal kurma ve bu hayali gerçeğe dönüştürme aşamasındayız" diye konuştu.

Toplantıya, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan,19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu katıldı.

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Berati ESMER
Etiketler: Kuş, Cenneti’ne, 20, Üniversiteden, Misafir, Öğrenci, Geldi, Peyzaj, Mimarları,
Yorumlar
Haber Yazılımı