Haber Detayı
26 Ekim 2021 - Salı 14:46 Bu haber 3240 kez okundu
 
KALAMAR YER MİSİNİZ?
KALAMAR YER MİSİNİZ?
Kültür-Sanat Haberi
KALAMAR YER MİSİNİZ?

Squid Game nedir? Squid Game, pek çoğunuzun duymadığı bir Güney Kore dizisidir. Kalamar Oyunu anlamına gelir.

Bizimle ne alakası var peki bu oyunun ya da dizinin?

Bilmiyorsanız yoktur diyerek gönlünüzü ferahlatmak isterdim ama maalesef bizimle çok alakası var. Bu dizi Netfliks’ten yayınlanıyor olmasına rağmen çeşitli internet sitelerinde bölümler halinde ve pek çok sosyal medya platformunda kısa videolar halinde yayınlanıyor.

Hâlâ bizimle olan alakasını bulamayanlar için yazımın devamını okumalarını tavsiye ederim.

Dizi, bir çocuk oyunundan ilham alan bir yetişkin oyununu ele alıyor. Tabii yarışmacılar seçilirken de her biri çeşitli oyunlarla ve para karşılığında oyuna alınıyor ki bu oyuncuların neredeyse hepsinin ekonomik yönden batmış insanlar olmasına özellikle dikkat ediliyor. Oyuncular oyuna dâhil edildiklerinde bir şeyi iyi biliyorlar: “Hayatta kalmak için öldür ve başkasının ölmesine de ses çıkarma!”

Dizide gösterilen oyunlarda belirlenen bir hedefe herkesin ulaşması bekleniyor. Örneğin düzenli sıralı ilerlemeyen bir cam platform üzerinde başlangıç noktasından sona kadar canlı kalarak ilerlenmesi isteniyor oyunculardan. Cam platformun bazı yerleri normal cam, bazıları ise temperli camdan oluşturulmuş. Temperli cam kolay kırılmıyor ancak diğer cam üstüne basıldığında hemen kırılıyor ve oyuncu aşağıya düşerek ölüyor. Oyunun sona doğru bir noktasına yanaşıldığında belirlenen sürenin de bitişine çok az kala oyunculardan birinin otuz yıl boyunca cam fabrikasında çalıştıktan sonra emekli olan biri olduğu ve temperli cam ile normal camı ayırt edebildiği öğreniliyor. Bir iki cam daha böyle geçilirken oyun kurucular durumu fark ederek tüm ışıkları kapatıyor ve camların türlerinin fark edilmesini engelliyor. Bu, cam fabrikasında çalışan oyuncu artık camın normal mi temperli mi olduğunu fark edemeyince hemen arkasındaki oyuncu o oyuncuyu iterek cama basmasını sağlıyor. İleri adım atmak zorunda kalan adam kırılan camla birlikte metrelerce aşağıya düşerek ölüyor. Diğer oyuncular da son kalan temperli cama basarak oyunun son noktasına ulaşıyor.

İzlediğim bir bölümde gerçekleşen bir sahneyi sizlerle paylaştım. Dizinin bir sezon yayınlanan bütün bölümlerinde bu tür oyunlar var ve hepsinde de temel mantık aynı: “Yaşamak için öldür!”

“Efendim bizimle ne alakası var bunların?” diye söylenenler çıkacaktır. Çok alakası var efendim hem de o kadar çok ki…

Bir kere şunu hemen ifade edelim: Dünya artık küresel bir hale gelmiştir. Kılık kıyafetler, kullanılan eşyalar, evlerimizin bütün bölümleri, yediğimiz yemekler, saç şekillerimiz dahi tüm dünyada ortak hale gelmeye başladı bile. ABD’de yaşayan bir insanla ülkemizde örneğin Doğu Anadolu’da, Karadeniz’de yaşayan insanların her şeyleri birbirine benzemeye başladı. Sadece ülkemiz için mi geçerli bu durum? Hayır, tabii ki! Tüm dünyada böyle bir durum var. Bir uzay filminde geçiyordu: “Merhaba Dünyalı!”. Şu anda her birimiz küreselleşen dünyada “Dünyalılar” haline gelmedik mi?

Okul bahçelerinde, sınıflarda, sokak aralarında squid game oynayan çocukları görür olduk son zamanlarda. Sınıflarda çocuklara sorduk oynadıkları tekme tokatlı oyunun adını. Onlar mahcubiyetle olsa da sinsi gülüşler altında squid game oynadıklarını söylediler. Nereden izlediklerini sorduk. Yukarıda bahsettiğim mecralarda kısa kısa bölümlerini izlemişler. Bazıları da netfliks’ten ya da internetteki dizi sayfalarından izlediklerini söylediler. Onlara da ailelerine de bir sorum var: “Bu dizi +18 logosu ile ve altında yer alan “Çıplaklık, cinsellik, argo, küfür içerebilir!” uyarısı ile yayınlanmasına rağmen bu ve benzeri dizileri nasıl izleyebiliyorlar?

Squid game isimli bu tuhaf dizinin verdiği mesajlar çok ilginç:

  • “Yaşamak için öldür!” Çünkü başarılı olamazsan sen öleceksin. Yaşamak istiyorsan öldürmelisin ve hedefe ulaşmalısın.
  • “Oyundaki (Yaşamdaki) herkes rakibindir ve rakibini daima geçmelisin.” Geçemezsen türlü türlü entrikalar çevirmeli, oyunlar kurmalısın! Dostluk, akrabalık, arkadaşlık, gönüldaşlık, vb nerede kaldı?
  • “Hayatta en önemli şey paradır!” Para için her şeyi göze almalısın! Ahiret inancı, rızka kefil olan Rabb anlayışı nerede kaldı?
  • “Sen oyundasın, oyun kurucular oyunu (dünyayı) yönetir!” Asıl oyun kurucu Âlemlerin Rabbi olan Allah’tır. Asıl oyun kurucu kimmiş, bunu göreceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz.
  • “Oyunda değilsen bir ölüsün ve saf dışında kalmalısın!” oyunda olmak, oyun kurucuların kurduğu düzene karşı çıkmak istersen ne oluyor? Seni bir anlamda aforoz ediyorlar, dışlıyorlar, acımasızca eleştiriyorlar, küçümsüyorlar, görmezden geliyorlar, söylediklerini dikkate almıyorlar.

Bir şey daha diyerek yazımızı nihayete erdirelim. Çocukları bekleyen onlarca tehlikeden bir tanesi daha bu dizi ve dizinin hayatımıza olan etkilerini göstermeye çalıştım. Çocuklar çok saftır, temizdir, yetişkinler gibi detaylı düşünemez, basit bir oyun gibi bakarlar ancak büyürken bütün bu olumsuz duygularla büyür. Sonra ne olur peki?

Sonrası cehennem!

Allah yardımcımız olsun.

Ahmet KAFKAS

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editor
Etiketler: KALAMAR, YER, MİSİNİZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı