Haber Detayı
17 Temmuz 2018 - Salı 10:03 Bu haber 3575 kez okundu
 
KIZILIRMAK DELTASI TAŞIT TRAFİĞİNE KAPATILDI
Samsun Valiliği Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin Yörükler Jandarma Kontrol Noktası İle Doğanca Ziyaretçi Merkezi arasındaki alan taşıt trafiğine kapatılması hakkında bildirge yayınladı.
Gündem Haberi
KIZILIRMAK DELTASI TAŞIT TRAFİĞİNE KAPATILDI

Bilindiği üzere Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti 13 Nisan 2016 tarihinde UNESCO Dünya Doğal Mirası Geçici listesine alınmıştı.

Bu tarihten sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi, SAMKUŞ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak çalışmaları ile UNESCO kalıcı listeye girebilmek için gerekli hazırlıklar tamamlanmış ve 01 Şubat 2018 tarihi itibariyle başvuru dosyası UNESCO Dünya Mirası Merkezine teslim edilmiştir. UNESCO süresince hazırlık amacıyla Deltada yürütülen birçok çalışma olmakla birlikte bunların başında Deltanın doğal yaşam döngüsünün yeniden sağlanabilmesine yönelik bir dizi çalışmalar devam etmektedir.

         Bu süreçte Mahalli Sulak Alan Komisyonunun 04 Ekim 2017 tarihli kararı ile Yörükler Jandarma Kontrol Noktası ile Doğanca Ziyaretçi Merkezi arasındaki alanın taşıt trafiğine kapatılması kararı alınmıştır. İlgili kararda özellikle manda sahipleri olmak üzere diğer hayvan sahiplerinin ihtiyaç doğrultusunda alana girişlerinin sağlanması, ziyaretçilerin ise SAMKUŞ ve Samsun Büyükşehir Belediyesince sağlanacak bisiklet, akülü araç ve otobüslerle alana girişinin sağlanması karar altına alınmıştır. 

        Karar gereği belirtilen bölgenin tüm gün araç trafiğine kapatılması, alan içerisine görevliler ve ihtiyaç duyulması halinde hayvan sahiplerinin dışında girişin engellenmesi, alan içerisinde ziyaretçilerin sadece yaya, bisiklet, elektrikli bisiklet ve Samsun Büyükşehir Belediyesince tahsis edilecek otobüsler ile hareketliliğin sağlanması uygun görülmüştür.

 

        Belirtilen bu uygulamalar 16 Temmuz 2018 Pazartesi itibariyle başlamıştır.

 

        Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: KIZILIRMAK, DELTASI, TAŞIT, TRAFİĞİNE, KAPATILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı