Haber Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 16:29 Bu haber 3785 kez okundu
 
İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Alaçam ve Yakakent’i Gezdi
"Ne varsa Çevremizde Onlar Yüreğimizde" adlı proje kapsamında Samsun'un 17 ilçesini tanıtma hedefiyle bu pazar günü Alaçam ve Yakakent ilçelerimizin tarihi turistik ve ekonomik özellikleri tanıtıldı.
Eğitim Haberi
İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Alaçam ve Yakakent’i Gezdi

Proje sorumlusu Coğrafya Öğretmeni Mehmet Bakır; “Belirlediğimiz öğrencilerimizle birlikte önce Alaçam ilçemizde yeni faaliyete geçen Alaçam Köy Ürünleri Pazarı hakkında Sayın Burhan Kuru dan bilgi aldık. Pazarda marmelatlar, köy tavuğu yumurtası peyniri ve mevsimsel sebzeler, çevredeki köylerden gelenler tarafından satışa sunuluyor. Gözleme ve kahvaltılık tabaklarla isteyenlere çam ağaçlarının altında piknik havasında servis yapılıyor. Alaçam nüfusunun yaklaşık yarısından fazlası mübadele sonucu ülkemize gelmiş.  Tarihi bir ev restore edilerek Mübadele Müzesi haline dönüştürülmüş, öğrencilerimizle birlikte bu müzeyi müze görevlisi Sayın Hürkan Uyar Bey’in rehberliğinde tanıdık. Öğrencilerimizin ilgisini en fazla Gülcemal adlı gemi çekti. Gülcemal gemisi mübadele ile gelenleri Samsun limanına getiren gemi. Müze 7 gün hizmet veriyor. Müzeye ilgili geniş bilgiyi Samsun kültür turizm müdürlüğünün resmi sitesinden öğrenebilirsiniz. Alaçam ilçe merkezinden sahil kısmına indik ve Geyikkoşan mesire yerini, Geyikli baba efsanesini öğrencilerimize aktardık. Alaçam ilçemizin temiz sahilinde ufak bir gezinti yaptık. Samsun'un en batısında bulunan ve merkez ilçeleri hariç denizle iç içe olan tek ilçesi Yakakent e geçtik burada Şehir gezisi yapan öğrencilerimiz ilçenin önemli alanlarından Yakakent limanına giderek Yakakent limanının öneminden bahsettik. Yakakentte ayrıca Balık yemi, balık unu yapılan tesislerinde tanıyan öğrencilerimizle yeşilin ve mavinin buluştuğu Çamgölü piknik alanında temiz hava eşliğinde evlerde hazırlanan yiyeceklerden yedik” dedi.

Sonuç olarak İmam Hatip Lisesi Öğrencileri sınav sonrasında baharın gelişini doğada gözlemledi, Samsun'un iki önemli ilçesini tanıyarak zihinlerine unutulmaz anları kaydettiler.

Bu proje kapsamında şuana kadar 19 Mayıs, Bafra, Ladik, Alaçam ve Yakakent İlçeleri tanıtılmış oldu. Proje sorumlusu Mehmet Bakır; “Bu projede bize araç ve şoför desteği veren 19 Mayıs Belediye Başkanlığına, projemizi destekleyen okul müdürü Murat Karaca'ya, Meslek dersleri öğretmenleri Sayın İsmail Hakkı Yıldız'a, Ertuğrul Çırak’a öğrenci velilerimize ve gezilerimiz boyunca uyum içerisinde olan değerli öğrencilerimize teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: İmam, Hatip, Lisesi, Öğrencileri, Alaçam, ve, Yakakent’i, Gezdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı