Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 09:29 Bu haber 2696 kez okundu
 
İMAM HATİP LİSESİ LADİK’TE
19 Mayıs Hamidiye Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri "Ne varsa Çevremizde Onlar Yüreğimizde" adlı proje kapsamında Samsun'un 17 ilçesinin tarihi turistik ve ekonomik özelliklerinin tanıtılması için 9 Mart 2019 tarihinde Samsun'un popüler ilçesi Ladik'i tanıdılar.
Eğitim Haberi
İMAM HATİP LİSESİ LADİK’TE

Proje sorumlusu Coğrafya öğretmeni Mehmet Bakır "Bu proje ile Öğrencilerimize önce kendi ilçemiz 19 Mayıs tanıtıldı daha sonra Bafra ve son olarak Ladik ilçemizi tanıttık. Coğrafya ders notları en yüksek 17 öğrencimizle birlikte güzel şehrimizin her bir ilçesini tanıtmayı hedefledik. Şehrini tanısın tanıyınca zaten sevecektir anlayışını benimsedik.

ÖĞRENCİLER SU DOLUM TESİSİNDE

Ladik'te önce Akdağ kaynak su dolum tesislerini Fabrika Müdürü sayın Bahri Güler ve Laborant Elif Nur Güçlü'nün rehberliğinde kaynak suyunun hangi aşamalardan geçerek evlerimize kadar geldiğini anlattı. İlk defa bir fabrika gezen öğrencilerimiz suyun serüvenini izlerken gördükleri karşısında heyecanları yüzlerinden okunuyordu.

 

AHŞAP EVLER VE AMBARKOY

Ladik Ambarköy’de bulunan ahşap evler, değirmen, ambarlar, cami müze han ve köprüleri gören öğrencilerimiz bu evler ne güzelmiş bu köyde yaşamak isterdim diyerek Kültürümüzü yerinde görmenin hazzını yaşadılar. Köyde bulunan taşlardan yapılmış değirmen taşı, dibek taşı, çocuk taşı ve birçok amaçla kullanılan taşları gördüler.

 

SAMSUN'UN ÖNEMLİ BİR EĞİTİM MERKEZİ

Ambarköy’den sonra 1940 ta kurulan Akpınar köy enstitüsünün bulunduğu Ladik Fen Lisesini ziyaret ettik. Müdür yardımcısı Kamuran Mollaoğlu öğrencilerimize sıcak bir karşılamada bulundular. Okulun kuruluşundan günümüze kadar geçen serüveni anlatıldı. Okulun Müzesi gezildi. Müzede birçok tarihi araç gereç çok güzel bir şekilde sergilenmiş. Öğrencilerin ilgisini daha çok Canavar düdüğü çekti.

 

AKDAĞ KAYAK MERKEZİ

Ladik’e gidilip Akdağ kayak merkezine gitmeden olmazdı.

Son yılların en gözde yerlerinden Ladik Akdağ kayak merkezine giden öğrencilerimiz burada güneşli bir havada kızaklarla kaymanın tadına vardılar. Ladik gölü ve tersakan çayını da gören ve buralar hakkında bilgi alan öğrencilerimiz Gezi notlarına Ladik ilçemizi de ekleyerek ilçemize döndük. Bu gezimizde öğrencilerimiz şu kazanımları edindiler. Ladik ilçesinin samsun turizmine katkısı, Turizmin ekonomiye katkısı, Ladik ilçesinin Samsun sanayisinde ki etkisi, bir sanayi tesisi için gerekli koşullar in neler olduğu, yükseltinin sıcaklığa, bitki örtüsüne kayaçların çözünmesi ne olan etkisi, Yaşadığı ilçe ile farklı ve benzer yönleri, deprem bölgesinde bulunan şehrin mekânsal özelliklerini öğrendiler." Dedi

Okul Müdürü Murat Karaca “Bu projemizle birlikte öğrencilerimiz yakın çevresinden başlayarak ilimizi ve zenginliklerini tanıyor. Onun için bu projeyi önemsiyoruz. Bizlere bu konuda desteklerini esirgemeyen 19 Mayıs Belediye Başkanlığına, Ladik Fen Lisesi Müdürü Sayın Muharrem Köse ye çok teşekkür ediyorum. Ayrıca projemizin yürütücüsü Coğrafya öğretmeni Mehmet Bakır ve Meslek dersleri öğretmeni İsmail Hakkı Yıldız'a öğrenci ve velilerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: İMAM, HATİP, LİSESİ, LADİK’TE,
Yorumlar
Haber Yazılımı