Haber Detayı
18 Aralık 2012 - Salı 19:13 Bu haber 7132 kez okundu
 
GÖKTÜRK 2 BUGUN FIRLATILIYOR….
Ekonomi Haberi
GÖKTÜRK 2 BUGUN FIRLATILIYOR….

 

Yerli keşif uydusu Göktürk-2, bugün Çin'deki Jiuquan Fırlatma Üssü'nden uzaya gönderiliyor.

Çin'deki üsten bugün Türkiye saatiyle 18.12.52'de fırlatılacak uydudan alınacak sinyallerle hem askeri istihbarat hem de tarımsal ürün analizi ve erozyon riski gibi sivil alanda hizmet sunulacak.

Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2, bugün Çin'deki Jiuquan Fırlatma Üssü'nden uzaya gönderiliyor. 19 Aralık'ta gönderilmesi planlanan Göktürk-2, Çin'deki olumsuz hava şartlarından dolayı uzay yolculuğuna bir gün önce başlayacak. Canlı yayınla Ankara'dan da izlenecek fırlatma nedeniyle ODTÜ yerleşkesinde bulunan TÜBİTAK UZAY'da yapılacak törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen Göktürk-2, bugün Türkiye saatiyle 18.12.52'de Çin Halk Cumhuriyeti'nin Gansu Eyaleti'ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi'nden yolculuğuna başlayacak. Fırlatma sırasında Çin'deki üs ile Ankara ve Norveç'teki yer istasyonlarında görev yapan TÜBİTAK UZAY ekipleri canlı bağlantı sağlayacak.

İLK SİNYAL 3 SAAT SONRA
Savunma ve kalkınma alanlarında önemli ihtiyaçlara cevap verecek uydu, dünyadan686 kilometre yükseklikte konumlanacak. Fırlatmadan sonra ilk sinyal, Ankara'dan 21.25'te alınacak. İlk sinyalin ardından uydudan sıcaklık, akım, gerilim gibi sağlık bilgilerinin akışı başlayacak. Ardından milli uçuş bilgisayarı Bilge açılarak, uydunun roketten ayrılması sırasında oluşan takla hareketi gönderilen komutlarla durdurulacak. Uydu üç eksende kontrol edilerek, dünya üzerinde istenen noktalara bakması sağlanacak. Daha sonra güneş panelleri teker teker açılarak uydunun ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi üretilecek. İlk görüntülerin 25-30 Aralık arasında indirilmesi planlanıyor. Türkiye'nin ilk milli yer gözlem uydusu ile ilgili soruları yanıtlayan TUSAŞ Uzay Sistemleri Başkanı İbrahim Keskiner, Göktürk 2'den elde edilecek görüntülerin, askeri alanda istihbarat, sivil alanlarda ise tarımsal ürün analizleri, rekolte tahminleri, zirai mücadele, çevre kirliliği, doğal afet hasarlarının değerlendirilmesi gibi alanlarda kullanılacağını söyledi. Keskiner, ayrıca erozyon riski olan bölgelerin tespiti, şehir planlaması, haritacılık ve kaçak yapı tespitinde de görüntülerden yararlanılacağını kaydetti. Keskiner, Göktürk 2'nin, istihbarat amaçlı görüntülerin açıktan değil, milli olarak geliştirilen kripto sistemi sayesinde şifrelenerek gönderileceğini söyledi. Uydu üzerindeki silindirik yapının,2.5 metre çözünürlükte görüntü almaya imkan sağlayan kamera barındırdığını da belirten Keskiner şu bilgileri verdi: "Bu çözünürlük, yeryüzünde 2.5 metrekarelik bir objenin görülmesine olanak veriyor. Yani alınan görüntülerle karayolundaki bir araç rahatlıkla görülebilir."UYDU SİGORTALANDI
Fırlatma esnasında yaşanabilecek aksi durumlar için uydunun sigortalandığını da ifade eden Keskiner, "İstenmeyen bir durum yaşandığında, aynı şekilde yapılmış ve testlerde kullandığımız bir başka uydumuzu göndereceğiz" dedi.

İSRAİL RAHATSIZ
İsrail'in ülkesinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafını çekebilecek Göktürk uydusunu istemediği biliniyor. İsrail'in rahatsızlığının altında ise "Türklerin elde ettikleri görüntüleri düşmanlarımıza satabileceği" endişesi yatıyor.Kaynak : http://www.haber3.com/

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: göktürk, 2, bugun, firlatiliyor…
Yorumlar
Haber Yazılımı