Haber Detayı
05 Ocak 2019 - Cumartesi 16:14 Bu haber 1813 kez okundu
 
GÖÇMEN KUŞLARIN KIŞ DURAĞI KIZILIRMAK DELTASI
Samsun'da, 56 bin hektarlık alana sahip ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, kışı geçirmek için Sibirya'dan göç eden kuşlarla renklendi.
Gündem Haberi
GÖÇMEN KUŞLARIN KIŞ DURAĞI KIZILIRMAK DELTASI

Samsun'da 56 bin hektar alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, kışın gelişiyle şenlendi. Deltada, Türkiye'de bulunan 400 civarındaki kuş türünden 356'sı görülebiliyor. Deltaya aralık ayı başından bu yana gelmeye başlayan yeşilbaş ördekler, turistleri ve kuş araştırmacılarını da cezbediyor. Balıkçıl kuşlar, deltadaki göller ve kanallarda balık avlayarak beslenmeye çalışıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürü Hasan Terzioğlu, yaptığı açıklamada, deltanın 21 bin 700 hektarlık bölümünün sulak alan, 5 bin 174 hektarlık kısmının ise yaban hayatı geliştirme sahası olduğunu söyledi.

Deltada 356 kuş türü bulunduğuna işaret eden Terzioğlu, "Bunların bazıları kış aylarını burada geçirdikten sonra Sibirya'ya dönüyor. 140 kuş türü ise Kızılırmak Deltası'nda üremeyi tercih ediyor. Leylek, turna, saz horozu, yeşilbaş ördek, Macar ördek, kızılbalıkçıl, erguvani balıkçıl gibi türler, üremeyi burada yaptıktan sonra geldikleri bölgelere gidiyor." dedi.

SAMSUN (AA)

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Editör
Etiketler: GÖÇMEN, KUŞLARIN, KIŞ, DURAĞI, KIZILIRMAK, DELTASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı