Haber Detayı
16 Ağustos 2016 - Salı 11:57 Bu haber 2861 kez okundu
 
FINDIKTA TARİHİ FİYAT OLACAK
Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği ve 19 Mayıs Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaettin Gülal,”Fındıkta Buruk bir hasat geçirmemize rağmen fındık fiyatı tarihi fiyat olacak ”dedi. 19 Mayıs İlçesinde kırsal kesimlerde yetişen fındıkta hasat başladı.
Gündem Haberi
FINDIKTA TARİHİ FİYAT OLACAK

Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı ve 19 Mayıs Tarımsal Fındık üreticileri birliği Başkanı Alaettin Gülal,”Türkiye’de 2016 yılı fındık hasadı başladı. Çiftçilerimize bol ve bereketli hasat geçirmelerini temenni ediyorum. İklim şartları çiftçiyi olumsuz etkilerken bu yıl fındık rekoltesi ve fındık üretimi ile Nisan ayında 400 bin ton fındık hasadı bekliyorduk. Ancak, Nisan Ayı itibariyle aşırı yağışlar ve sonrasındaki sıcaklar fındıklarda olan külleme hastalığı neticesinde hasadın beklenmediğinden daha fazla zarar gördü. Bütün tahminlerin ortadan katlığı bir durum söz konusu oldu” dedi.

 

FINDIĞIN PİYASASINI ABD DEĞİL TÜRKİYE BELİRLESİN

 

Gülal, Diğer dünya ülkelerinde aynı şekilde ürünün olmadığından geçmiş yıllarda kalmış olan ürünler değil işlenebilecek fındık miktarı 6000 bin ton gibi bir ürünün ortada olduğu görülmektedir. Dünyanın yıllık bir milyon ton fındık ihtiyacı olduğunu düşünürsek, iklim şartları küresel ısınma bizleri farklı tedbirler almamız gerektiğini gösterdi. Dünya Nüfusu artar iken son yıllarda fındık, veriminin giderek düşmesi dünyada bir açlık tehdidi olarak görünüyor. Gecen yıl bir miktar fazla fındık olması ülkemizdeki ihracatçılar emanet aldıkları fındıkları satarak çiftçiye fırsatçılık yapmışlardır. Yine 2 ay önce Amerika birleşik devletlerinde fındık ihracatçıları bir araya gelerek ülkemizde 700 bin tondan fazla fındık var diye açıklama yaptılar, bunu da farklı bir ihanet çalışması olarak görmekteyiz. Bu yıl ülkemizde olacak olan fındık 300 bin ile 350 bin ton arasında olmasını bekliyoruz. Buda fındık Fiyatların 20 lira olması anlamına gelmektedir. Kim ne kadar kötülük düşünürse bilsin ki Allah’ın adaleti doğru olandır. İlçemizde Bin yüz fındık üreticisi var, bunların %80 organik yapmaktadır,5000 bin ton kapasitesi olan bir ilçe olmamıza rahmen,2000 bin ton civarında üretim bekliyoruz” dedi.

HARUN YAZICI

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: Türkiye, Meyve, Üreticileri, Merkez, Birliği, 19, Mayıs, Tarımsal, Fındık, Üreti
Yorumlar
Haber Yazılımı