Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 11:28 Bu haber 1783 kez okundu
 
FINDIK ÜRETİCİLERİ ve ARICILARIN DİKKATİNE
FINDIK KURDU MÜCADELESİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Gündem Haberi
FINDIK ÜRETİCİLERİ ve ARICILARIN DİKKATİNE

 İlimizde ekonomik anlamda üretimi yapılan fındığın ana zararlısı olan fındık kurdu, beslenme ve yumurta bırakmak yoluyla meyvelerde zarara yol açmakta ve mücadelesi yapılmadığı takdirde önemli oranda verim kaybına neden olmaktadır. Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM:

 

“Fındık kurdu erginleri öncelikle yeni oluşmakta olan meyvelerde zarar yapar, daha sonraları fındığın meyve kabuğunu hortumunun ucundaki ağız parçalarıyla kemirerek deler ve kabuk içindeki yumuşak etli kısımla beslenir.  Zarar gören meyveler normal büyüklüğe erişinceye kadar kabuk içindeki etli kısmı ve kabuk kısmı sarı renk alır. Bu zarar şekline halk arasında ‘sarı karamuk’ denir. Meyve normal iriliğe ulaştıktan sonra zarara uğrarsa meyve içi kararır ve bu zarara da ‘kara karamuk’ denir. Bir çift fındık kurdu ergini (dişi ve erkek),  beslenme ve yumurta koyma yoluyla yaklaşık 200 meyveye zarar verebilir. Meyve içerisinde beslenen larvalar meyve içini tamamen yedikten sonra bir delik açarak dışarı çıkar. Bu şekilde beslendiği fındık meyvelerinin pazar değeri kalmaz.

 

Fındık kurdu mücadelesinde, bahçe toprağının çapalanması böcek yoğunluğunu azaltmada etkilidir ancak çapalamada bitki köklerine zarar verilmemelidir. Kimyasal mücadele; ergin fındık kurdu zararlısının ekonomik zarar yapmaya başladığı dönemde, bahçedeki hâkim çeşitlerin yarıdan fazlası mercimek iriliğine yaklaşınca (3- 4 mm) yapılmalıdır. Fındık kurdu mücadelesine karar vermek için, 2- 3 günde bir güneş doğmadan sabahın erken saatlerinde fındık kurdu sayımı yapılmalıdır.

10 Ocak’ta 2 ve daha fazla fındık kurdu ergini bulunursa ilaçlama yapılmalıdır. Fındık kurdu ilaçlaması yapılan bahçelerde fındık kokarcasına rastlanırsa ayrı bir ilaçlama yapmaya gerek yoktur. Sayımlarda 10 Ocak’ta ortalama 1 ergin Fındık Kokarcası bulunursa her iki zararlıya karşı etkili etken maddeli ilaçlarla mücadele yapılır. Ayrıca fındık kurdu popülasyonunun yüksek olduğu yerlerde, tekrar sayım yapılarak zararını engellemek için Mayıs sonu ile Haziran başında ikinci bir ilaçlama yapılabilir.

 

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce fındık alanlarında yapılan sürvey ve fenolojik gözlemlere göre; Sahil ve orta kuşakta 15 Mayıs, yüksek kuşakta ise 20 Mayıs tarihi itibariyle mücadele zamanının geldiği belirlenmiştir. Fındık üreticilerimizin bahçelerindeki hâkim çeşitlerin 50’sinin mercimek büyüklüğüne ulaştığı dönemde teknik tavsiyelere uygun olarak mücadeleye başlamaları ilaç uygulamalarını en kısa sürede tamamlamaları ( 1 hafta- 10 gün) gerekmektedir.

 

Kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünleri yetkili bayilerden alınmalı, reçete yazma yetkisine sahip olan kişiler tarafından reçetelendirilmeli ve uygulama yetkisine sahip olan kişiler tarafından da uygulanmalıdır.” dedi.

 

İlimizde fındığın üreticilerimizin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu, ana zararlı olan fındık kurdu zararlısı ile duyurulan zaman aralığında ve tekniğine uygun mücadele yapılmasının verim kaybını önlemek bakımından çok önemli olduğunu da vurgulayan İl Müdürümüz SAĞLAM; İlimizin diğer geçim kaynaklarından birinin de arıcılık olduğunu ve arı faaliyetlerinin, bitki çeşitliliğinin sürdürülebilirliği bakımından da çok önemli işleve sahip olduğunu belirtti.

 

İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, fındık kurdu ilaçlamaları esnasında arıların su içtiği kaynaklara hiçbir şekilde ilaç bulaştırılmaması gerektiğini hatırlatarak; tarım ilaçları uygulamalarının akşamüzeri veya sabahın erken saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanlarda yapılmasının gerekliliği ve arılara zarar vermeyen Bitki Koruma Ürünlerinin öncelikli tercih edilmesi hususunda üreticilerimizin özenli davranmalarını, ayrıntılı bilgiye sahip olmak için İl/ve İlçe Müdürlüklerine başvurmalarının önemli olduğunu belirtti.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: FINDIK, ÜRETİCİLERİ, ve, ARICILARIN, DİKKATİNE,
Yorumlar
Haber Yazılımı