Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 12:09 Bu haber 2073 kez okundu
 
EVLERDE KALMAYA EDELİM SEBAT - BİZİ BAĞIŞLAMAK İSTİYOR BERAT
19 Mayıs İlçe Müftüsü Emin PATAN “Berat Kandili” münasebetiyle bir mesaj yayınladı.
- Haberi
EVLERDE KALMAYA EDELİM SEBAT - BİZİ BAĞIŞLAMAK İSTİYOR BERAT

7 Nisan Salı Akşamı (Bu Akşam) idrak edeceğimiz Berat Kandili’nin, borçtan, ceza ve sorumluluktan kurtulmak, temize çıkmak anlamına geldiğini dile getiren Patan, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:  “Yüce Rabbimizin bağışlanmak isteyen kullarına rahmetini sağanak yağmurlar gibi yağdırmayı vadettiği mübarek bir geceye daha kavuşmak üzereyiz. Bizi on bir ayın sultanı Ramazana bir adım daha yaklaştıran Rabbimize hamdolsun. Berat; borçtan, ceza ve sorumluluktan kurtulmak, temize çıkmak demektir. Peygamberimiz bu gece ile ilgili olarak bizlere şu müjdeleri vermiştir;

 “Şaban ayının yarısı (Beraat gecesi) gelince; gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim! Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim! Şifa dileyen yok mu? Şifa vereyim.”

“Allâh Teâlâ Şaban’ın 15. gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesinin koyunlarının kıllarının sayısından daha fazla kişiyi bağışlar.”

 “Allah Teâlâ, Şabanın on besinci gecesi (Beraat gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asi olanlarla, Allah'a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar.”                

Müftü Patan, mesajını şöyle sürdürdü: “Berat Gecesi günaha bulanmış gönüllerimizi yeniden temizlemek için bir fırsattır. Berat Gecesi gönüllerine şifa arayanlara bir şifadır. Berat Gecesi affedilmek için büyük bir fırsattır. Gelin bu gece samimimi bir şekilde Rabbimize ellerimizi açarak af dileyelim, Kur’ân okuyalım, tevbe istiğfar edelim, kıldığımız namazlarımızı yeniden gözden geçirelim, kılacağımız namazlarımızı daha dikkatli kılma kararı alalım. Bu gece Allah’ı bol bol zikredelim, zira zikir kışa dönmüş kalplerimizi yeniden bahara çevirir. Bu gece küs olduğumuz kardeşlerimizle barışma kararı alalım. Bu gece kazaya kalmış kaza namazlarımızın hiç olmassa bir kısmını kaza edelim, geriye kalanları da yavaş yavaş kaza etmeye söz verelim. Bu gece bütün dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Korona Virüsü sebebiyle camilerimize gidemiyoruz. Ancak Berat Gecesini mutlaka evlerimizde değerlendirmeliyiz. Bu gece özellikle yatsı ve sabah namazımızı evimizde ev halkımızla birlikte topluca  kılmaya özen gösterelim, Diyanet İşleri Başkanlığımız öncülüğünde gerçekleştirilecek olan ve bu akşam saat 8’de Diyanet TV ve TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan “BERAT KANDİLİ ÖZEL” programını aile fertlerimizle birlikte izleyelim. Rabbimizin bizleri bu Korona Virüsünden bir an evvel kurtarması için dua edelim.  Bu vesileyle Berat Kandilinin affa uğrayarak Rabbimizden beraatımızı almamıza vesile olmasını temenni eder, tüm kardeşlerimin kandilini tebrik ederim.”

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Adil ATICI
Etiketler: EVLERDE, KALMAYA, EDELİM, SEBAT, -, BİZİ, BAĞIŞLAMAK, İSTİYOR, BERAT,
Yorumlar
Haber Yazılımı