Haber Detayı
10 Kasım 2021 - Çarşamba 14:03 Bu haber 3243 kez okundu
 
EVCİL HAYVANLARA ÇİP TAKILACAK
19 Mayıs İlçesinde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından evcil hayvanlara çip takılacak.
Yaşam Haberi
EVCİL HAYVANLARA ÇİP TAKILACAK

EVCİL HAYVANLARA ÇİP DÖNEMİ KÖPEKLERLE BAŞLIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı yeni programla birlikte evcil hayvanlara çip uygulaması başlıyor. Aynı zamanda hayvanların sokağa salınmasının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

19 Mayıs Tarım Orman İlçe Müdürü Galip Baykal, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan projede sahipli hayvanlara mikroçip uygulaması ile tüm evcil hayvanların takibi sağlanmış olacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş veteriner hekimlerin kontrolünde yürütülecek.

Evcil hayvanların deri altına işlenecek bu mikroçipler sayesinde hem hayvanların kimliklendirilmesi hem de aşı takiplerinin yapılması sağlanacak. Ayrıca evde yaşayan hayvanları doğaya salan kişiler tespit edilerek gerekli cezalara tabii tutulacak. Evcil hayvanın ve sahibinin isimleri, ikametgâh adresi, köpeğin aşı geçmişi, bir sonraki aşılama tarihi, hayvanın fiziksel bilgileri gibi detaylar çipte saklanacak. Aşılama verileri bir yıllık bir süre boyunca güncellenmezse, hayvan sahibi hakkında para cezası kesilmesi mümkün olacak. ”dedi.

EVCİL HAYVANLARA ÇİP DÖNEMİ BAŞLIYOR

19 Mayıs Tarım Orman İlçe Müdürlüğü Veteriner Hekimi Gökhan Asal, “İlk olarak sahipli köpeklere takılacak olan mikroçip uygulaması ilçemizde uygulanmaya başlandı. Hayvan doğumundan en geç 3 ay sonra İlçe Müdürlüğümüze başvurulması gerekiyor. ”dedi.

HARUN YAZICI

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editor
Etiketler: EVCİL, HAYVANLARA, ÇİP, TAKILACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı