Haber Detayı
29 Ekim 2018 - Pazartesi 14:20 Bu haber 2944 kez okundu
 
CUMHURİYET VE TOPRAK YÜRÜYÜŞÜ
TEMA Vakfı 19 Mayıs İlçe Sorumluluğu Cumhuriyet Bayramı Haftası dolayısıyla Cumhuriyet ve Toprak Yürüyüşü gerçekleştirdi. İlçe sorumlularından oluşan ekiple 28 Ekim Pazar günü, 19 Mayıs İlçe sınırları içinde bulunan Nebiyan Dağı Zirve ye 8 km’lik yürüyüş gerçekleştirdi.
Gündem Haberi
CUMHURİYET VE TOPRAK YÜRÜYÜŞÜ

TEMA Vakfı 19 Mayıs İlçe Sorumlusu Öznur Biberoğlu; toprak kirliliği ve toprağın verimliliğindeki azalmaya dikkat çekmeyi amaçladıklarını belirtti. Toprak bozulumunun çok ciddi tehditleri beraberinde getirdiğini; bu konudaki bilinçlendirme çalışmalarının yetersiz olduğunu ifade etti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi ‘Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez’ hayat toprakta başlar ve toprak sayesinde varoluş devam eder.  İnsanlığın en temel ihtiyacı olan beslenme, toprak sayesinde mümkündür. Toprak yoksa insanlık da yok olmaya mahkumdur. 1cm toprak yaklaşık 100 yılda oluşmakta ve ekilebilir toprak olarak tabir edilen A horizonu yaklaşık 10-15 cm’lik toprağı ifade etmekte.  Ve biz bu katmanı çevre kirliliği, yanlış gübre kullanımı gibi nedenlerle kaybettiğimizde kalan toprak parçası tarım açısından verimsiz.

Yüreği bayrak, toprak vatan sevgisiyle dolu Türk Milletinin toprağına sahip çıkacağına olan inancımız tamdır. Bu konudaki bilinçlendirme çalışmalarında 19 Mayıs Tema ekibi olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Halkımızı topraklarımıza sahip çıkmaya, TEMA  gönüllüsü olmaya davet ediyorum.

Topraklarımızı bize emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu toprakları kanalarıyla sulamış  tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum” dedi.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Berati ESMER
Etiketler: CUMHURİYET, VE, TOPRAK, YÜRÜYÜŞÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı