Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 13:35 Bu haber 1288 kez okundu
 
ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 105.YILI
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi`nin 105. Yıl dönümü dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi.
Gündem Haberi
ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 105.YILI

Tören, Atatürk anıtına çelenklerin sunumuyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı, Günün anlam ve önemini belirten konuşma ve Şehitlerimiz içi dua okunması ile son buldu.

19 Mayıs İmam Hatip Orta Okulu Müdürü Ahmet Kafkas’ın törende yaptığı duygulu konuşmada, “Çanakkale Zaferinin 105. yıldönümünde şimdi ifade edeceklerim şühedanın diyemedikleridir. Anadolu! Kimse bilmez; gırtlağımızda dokuz boğum bir yumrukla bekledik hep.

Orada, o ahir bozgunlarımıza kılıç şakırtıları karıştıran tesellisiz zamanlarda; boğazlanan etimizle biz, hatta etimiz dilimlenirken meydanlarda, içimizdeki ecnebî gazetelerin fotoğraflarında çarşaf çarşaf sergilenirken gövdelerimizden birer birer ayrılmış kellelerimizle, bu vatanı çok ama çok sevdik. Seni biz, tarihi güllerle şereflendiren Malazgirt’te, şerefyab olduğumuz Alparslan’ın sorgucunda, canfedaların meydanları yalımlayan tuğlarında sevdik.

Çünkü sen ey Anadolu, tütsülenmiş bir hayat sunarken bizlere, tarih kanımızla duruldu yeniden.

Biz işte orada, Cihan Sultanı Fatih’in parmağını uzatarak işaret ettiği yerde, müheyya bekliyorduk kılıçlarımıza aşkla susamışları!

Tarih seninle akarken depremler ve çığlarla iç içe, bize her cephende aşkla çarpışırken şarapnelle yılgın bulmak düşer sesimizi. Ey Anadolu! Ey türkülerle başaklanıp aşkla yoğrulmuş toprak!

Ey Anadolu! Ey türkümüze kan tadında can olan övülmüş bayrak! Dün Gelibolu, bugün Afrin! Dün Conkbayırı, bugün İdlib!

Biz hep bu memleketteydik. Dün olduğu gibi bugün de… Bugün olduğu gibi yarın da” diye konuştu.

 

Törene 19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, 19 Mayıs İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs İlçe Emniyet Müdürü Murat Elkılıç, 19 Mayıs İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Demirkol, siyasi parti ilçe başkanları, daire amirleri katıldı.

 

Koronovirüs tedbirleri doğrultusunda salon programlarının iptal edildiği Çanakkale Deniz Zaferi kutlamaları 15 Temmuz meydanında sakin bir kutlama ile son buldu.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: ÇANAKKALE, ZAFERİ’NİN, 105.YILI,
Yorumlar
Haber Yazılımı