Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 14:16 Bu haber 1964 kez okundu
 
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI PROGRAMI DÜZENLENDİ
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2019 Yılı ‘ Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ 19 Mayıs Belediye Düğün Salonunda düzenlendi.
Gündem Haberi
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI PROGRAMI DÜZENLENDİ

Din hizmetleri Genel Müdürlüğünün her yıl 1-7 Ekim tarihlerinde belirli bir tema çerçevesinde düzenlediği haftanın bu yılki teması, ‘ Cami ve Hayat ‘ olarak belirlendi.

Çeşitli etkinliklerle bir hafta boyunca kutlanacak olan haftanın açılış programına Diyanet İşleri Başkanlığı Din işleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt, 19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, 19 Mayıs İlçe Jandarma Komutanı J. Tğm. Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs İlçe Milli Eğitim Müdürü  Ömer Demirkol, 19 Mayıs İlçe Müftüsü Emin Patan, 19 Mayıs Halk Eğitim Müdürü Şinasi Aksan ve okul müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt, “Bu sene ‘ Camiler ve Din Görevlileri Haftasında; ‘ Cami ve Hayat’ konusunu gündeme taşıyoruz. Hayatın içinde camilerimiz var ve camilerde hayat var gerçeğini daha güçlü şekilde dikkat çekiyoruz. Camiden hayatı ayırdığımızda camilerden uzak kaldığımızda camileri hayatsız bıraktığımızda kendimize de uzak ve yalnız kalıyoruz’ şeklinde konuştu.

İnsanı ve varoluşunu İslami bir bakışla anlamlandırıldığında, insanın yeryüzü ve hayatla ilişkisinde en önemli unsurlardan birisinin de cami olduğunu ifade ede Uzman Bozkurt, konuşmasına şöyle devam etti:

“ Kur’an-ı Kerim bizlere, yeryüzünde insanlar için inşa edilen ilk mescit olarak Kabe’den bahseder. Bu ayet-i kerimeden anlıyoruz ki insan tarihi ile caminin tarihi iç içedir. Peygamber Efendimizin Medine’ye hicretle birlikte yaptığı ilk işlerden birisi de Mescid-i Nebi’yi inşa etmek olmuştur. Mescid-i Nebi, ihtiyaçların karşılandığı, sorunların çözüme kavuşturulduğu, kimsesizlerin korunduğu, bireysel ve sosyal düzlemde her türlü meselelerle ilgili istişarelerin yapıldığı, kararların alındığı bir merkez olarak görev ifa etmiştir. O halde camiler sadece namaz kılma alanı değildir” diyerek sözlerini tamamladı.

Programda, Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Beyzagül GÖREN

  

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: CAMİLER, VE, DİN, GÖREVLİLERİ, HAFTASI, PROGRAMI, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı