Haber Detayı
06 Nisan 2020 - Pazartesi 11:33 Bu haber 2897 kez okundu
 
Biz sizler için tarladayız… Sen evde kal.
Çiftçilerimiz gıda ihtiyacını karşılamak için büyük bir özveriyle üretmeye devam ediyor.
Ekonomi Haberi
Biz sizler için tarladayız… Sen evde kal.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram KONUŞ, “Salgınla mücadele ettiğimiz şu süreçte şu an gıda erişiminde sıkıntı yaşamıyorsak üreticilerimizin fedakârlığı sayesindedir. Halkımıza evde kal çağrımızı yaparken çiftçilerimiz çalışmak zorundadır. Üreticilerimize daha fazla destek vermek ve tarımsal üretimimizi arttırmak zorundayız. Üretimin aksamaması için çiftçilerimizin sağlığı güvence altına alınmalı. Covid 19 salgını ile mücadele edilen süreçte yeterli ve kaliteli ürün üretmeliyiz. Son yıllarda iklim değişikliğiyle doğal afetler yaşanmakta, bu virüs illeti devam ettiği sürece ileriki yıllarda sıkıntı yaşayabiliriz. Üreticilerimize daha fazla destek vererek tarımsal üretimimizi mutlaka arttırmak zorundayız. Üreticilerimizi tarlada tutabilmemiz için Ziraat Bankası başta olmak üzere, Tarım Kredi, elektrik, sulama borçları ertelenmeli faizleri silinmeli ve uzun bir tarihe ötelenmeli” diye konuştu.

Başkan Konuş, “Corona virüs salgını, ithalatta yaşanan kısıtlama ve mevsim itibariyle gübre kullanımının çoğalması nedeniyle gübre fiyatları yüzde 20 oranında yükselmiştir. Bu artış yüzünden gübre kullanımı azalacak buna bağlı olarak verim düşecektir. Üretici fiyatlarında büyük düşüş yaşanırken üreticilerimizin başta gübre olmak üzere satın aldığı diğer girdileri de artmakta. Çiftçilerimiz için tarımsal destekleme paketi açıklanmasını talep ediyoruz.

2 Nisan’da 4000 çiftçimize bilgilendirme mesajı atarak, önümüzdeki günler hastalık açıcından çok önemli lütfen kendinize dikkat edin. Hep birlikte bu illet virüsün üstesinden geleceğiz. Corona virüsüne karşı devletimizin uyarılarını dikkate alarak sosyal ortamdan mümkün olduğunca uzak durulmalı yakın temastan kaçınarak kişisel tedbirlerimizi almamız gerekmekte. Tüm halkımıza sağlık ve şifalar vefat edenlere de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Adil ATICI
Etiketler: Biz, sizler, için, tarladayız…, Sen, evde, kal.,
Yorumlar
Haber Yazılımı