Haber Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 10:36 Bu haber 1665 kez okundu
 
Bafra’da Mübadelenin 97. Yıl Programı Yapıldı
Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği; üyeleriyle kaynaşmak amacıyla Alparslan Türkeş Parkı Kafeteryasında düzenlediği kahvaltı programında bir araya geldi.
Gündem Haberi
Bafra’da Mübadelenin 97. Yıl Programı Yapıldı

Kahvaltı programında konuşan; Dernek Başkanı Tuncay Ceylan; “Mübadil dostlarımızın kaynaşması ve kültürümüzü yaşatmak amacı ile Mübadelenin 97. Yılı anısına düzenlemiş olduğumuz geleneksel kahvaltı programımıza katılarak bizleri onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyoruz. Öncelikle gerek Suriye gerek ise diğer bölgelerde şehit olan kahraman Mehmetçiklerimize Allah`tan rahmet diliyor Gazilerimizi minnetle anıyoruz. Türk futbolunun ve Samsunspor’un en acı günlerinden birisi olarak tarihe geçen, 20 Ocak 1989 tarihinde yaşanan kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan Rahmet diliyoruz. Bafra Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği Başkanı Ceylan; “24 Ocak Cuma günü akşamı Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan ve çevre İl ve ilçelerde de hissedilen 6.8 şiddetindeki depremde Hayatını kaybedenlere Allah’tan Rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Rabbim tüm felaketlerden milletimizi ve Ülkemizi korusun. ‘Kültür; Bir milletin maddi ve manevi değerleri’ olduğunu belirten Başkan Ceylan; “Bir milletin inançları, örf ve adetleri, yaşama biçimi, anlayış ve davranışlarının toplamı o milletin kültürüdür. Balkanlar dünyanın en büyük medeniyetlerinin kesiştiği, dinamik çok katmanlı bölgedir. Ecdadımız Balkanlarda 1371-1912 yılları arasında 541 yıl hüküm sürdüğü asırda günümüze önemli bir kültürel miras bırakmıştır. Bu miras aynı zamanda tüm hakların ve ulusların da ortak mirasıdır” ifadelerini kullandı.

Dernek Başkanı Tuncay Ceylan; “Türkiye ve Yunanistan Mübadelesi, hep birlikte bakılıp ders çıkarılması gereken ve buradan dünyaya mesaj verilmesi gereken tarihi bir olay. O süreçte hayatını kaybeden ve o acıyı, sıkıntıyı yaşayan, hem Türkiye’den Yunanistan’a göç eden Rum mübadiller hem de Yunanistan ve diğer bölgelerden Türkiye’ye göç eden tüm soydaşlarımıza, Allah’tan rahmet diliyorum. Mübadelenin 97. Yılı anısına 15 Temmuz demokrasi meydanında çelenk sunma ve anma törenimize tüm misafirlerimizin katılmalarını önemle rica ederiz. Sözlerimi bitirirken başarılı çalışmalarımızdan dolayı, bilhassa yönetim kurulu ve üyelerimize sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Gelecek bütün organizasyonlarda beraber olmak arzusuyla Saygılar sunarım” diyerek sözlerini tamamladı.

Başkan Ceylan’ın konuşmasının ardından Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ve Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Kemalettin Altusoy birer selamlama konuşması yaptılar.

Elazığ ve Malatya’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenlere Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar dileyerek konuşmasına başlayan AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı, “Bafra Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneğimizin Mübadelenin 97. Yılı anısına düzenlemiş olduğu geleneksel kahvaltı programına, üstelik pazar günü olmasına rağmen yoğun bir katlım göstermiş olmanızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Bu tür programlar her zaman yapılabilir, fakat bu programları güzel yağan sizlerin iştirak ederek katılım göstermesidir. Bugün burada birlik ve beraberliğimizin bir örneğini sergiliyoruz. Bu salonda göstermiş olduğumuz birlik ve beraberlik, tüm dünyada göstermiş olduğumuz birlik ve beraberliğin bir örneğidir. Onun için biz her zaman söylüyoruz ya ‘tek milleti, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’. Evet değerli arkadaşlar tek milletiz. Mübadiliyle, çerkeziyle, lazıyla, gürcüyle, kürdüyle, biz tek milletiz” dedi.

Kahvaltı programına AK Parti Samsun Milletvekili Av.Orhan Kırcalı, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Kemalettin Altusoy, Bafra İlçe Emniyet Amiri Murat Önen, MHP Bafra İlçe Başkanı Barbaros Turna, Yakakent Yelken Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Kahya, Samsun Mübadil Derneği Yönetimi, sendika başkanları, Daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve dernek üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Önceden planlanan programları nedeniyle Kahvaltı programına iştirak edemeyen; Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar ve 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu birer çelenk gönderdi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Editör: Editör
Etiketler: Bafra’da, Mübadelenin, 97., Yıl, Programı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı