Haber Detayı
18 Nisan 2014 - Cuma 09:35 Bu haber 5402 kez okundu
 
ASYA NEBİYAN DAĞI'NDA
Kimse Yok Mu Derneği Samsun Şubesi Asya Ekipleri, Nebiyan Dağı'nda kamp gerçekleştirerek, arama-kurtarma, yön bulma ve arazi keşfetme eğitimlerinden geçti.
Turizm Haberi
ASYA NEBİYAN DAĞI'NDA

Kimse Yok Mu Derneği Samsun Şubesi bünyesinde kurulan arama - kurtarma, sağlık ve yardım (Asya) ekibi çalışmalarını sürdürüyor. Samsun'un 19 Mayıs İlçesi'nde bulunan 1224 rakımlı Nebiyan Dağı'na çıkan Kimse Yok Mu Derneği Asya ekibine, arama - kurtarma, yön bulma ve arazi keşfetme eğitimleri verildi. Birim sorumlusu Uğur Yücel; “Bu tür kamplarımız ve eğitimlerimiz hızla devam edecek” dedi.

2 gün süren kampı değerlendiren Kimse Yok Mu Asya Samsun Şube Birimi Sorumlusu Uğur Yücel, yüksek irtifada gerçekleştirilen eğitimin arama - kurtarma ekiplerince önemli olduğunu belirterek; “Deniz seviyesinde yaşayanlar olarak, yüksek irtifada kalınması durumunda zaman zaman kalp sıkışması, nefes alma zorluğu gibi belirtiler görülebiliyor. Bizde ekibimizi buna alıştırmak için Nebiyan Dağı'nda çadır kurarak kamp gerçekleştirmek istedik. Gece ve gündüz şartlarında bazı eğitimlerden geçtik. Nebiyan Bölgesi, insanların piknik ve gezi için kullandığı ve kayıpların çok yaşandığı bir bölgedir. Buradaki kampımızın amacı, hem bölgede arama - kurtarma çalışması yapma, hem yön bulma ve araziyi keşfetmektedir. Bu bölgedeki olası bir kayıpta ekiplerimizin buraya yabancı olmaması için bazı eğitimler gerçekleştirdik.

Samsun Kimse Yok Mu Asya'ya ait tam donanımlı arama - kurtarma aracımızı da bölgede kullanarak, araziyi keşfetmiş olduk. Olası bir afet durumunda afetzedelerin acil ihtiyaçlarını hemen ve yerinde karşılayabilmek için acil barınma, gıda ve yaşam destek malzemesi stoklarını takviye ederek, 24 saat içinde afet bölgesine gönderilmeye hazır bekliyoruz. Bu tür eğitimlere önem veriyoruz. Kamplarımız ve eğitimlerimiz hızla devam edecek" diye konuştu.

 

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Berati ESMER
Etiketler: Kimse, Yok, Mu, Derneği, Samsun, Şubesi, Asya, Ekipleri, Nebiyan, Dağında, kamp,
Yorumlar
Haber Yazılımı