Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 09:51 Bu haber 1698 kez okundu
 
Akdeniz Meyve Sineği (Ams) İle Mücadele
Ülkemizde kışların ılık geçmesine bağlı olarak popülasyonunda artış olma ihtimalinin yüksek olacağı tahmin edilen Akdeniz Meyve Sineği (AMS) ile mücadele kapsamında Ulusal Eylem Planı hazırlanmıştır.
Gündem Haberi
Akdeniz Meyve Sineği (Ams) İle Mücadele

Eylem Planı kapsamında 19 Mayıs Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünde, eylem planında yer alan paydaşlarla bir toplantı düzenlendi. Toplantıya 19 Mayıs Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürü Veteriner Hekim Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş, 19 Mayıs Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaattin Gülal, 19 Mayıs Tarım Kredi Kooperatifi’nde görev yapan Gökhan Konyuş katıldı.

Toplantıda 19 Mayıs Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Gül; “Akdeniz Meyve Sineği  (AMS),  Turunçgiller başta olmak üzere Sert ve Yumuşak çekirdekli meyvelerin en önemli zararlılarından birisi olup polifag bir zararlıdır. Dış karantinaya tabi ve ihracatta toleransı sıfır olduğundan oluşabilecek kalite ve ürün kayıplarından dolayı ülkemiz ekonomisine olumsuz yansımaktadır. AMS, Bakanlığımızın Bitki Sağlığı yıllık mücadele programında yer almakta olup Entegre Zararlı Yönetimi prensipleri doğrultusunda kültürel tedbirlerin alınması, biyoteknik mücadele ve eşzamanlı toplu mücadele yapılması önem arz etmektedir. Kış aylarının ılık geçmesi ve iklim şartlarının zararlının lehine seyretmesi beklenmekte ve 2020 yılı üretim alanlarında bu yıl AMS popülasyonunda önemli artış tahmin edilmektedir. AMS mücadelesinde zararlının hayat döngüsü, konukçu bitkiler ve yaşam alanları dikkate alındığında üreticiler ile birlikte tüm paydaşlarında sorumluluk alması ile kendi çalışma alanlarında gereken tedbirleri almaları ve mücadeleye katkı sağlamaları mücadelenin başarısını artıracaktır” dedi.

Toplantıda ayrıca; paydaşlara görevleri tevdi edildi ve ileri ki bir tarihte Ziraat Odasında, çiftçilere bilgilendirme amaçlı Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesinin anlatılacağı bir toplantısı yapılması kararı alındı.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akdeniz, Meyve, Sineği, (Ams), İle, Mücadele,
Yorumlar
Haber Yazılımı