Haber Detayı
04 Nisan 2013 - Perşembe 19:13 Bu haber 1820 kez okundu
 
AİLE REHBERLİĞİ EĞİTİMİ VERİLİYOR
Eğitim Haberi
AİLE REHBERLİĞİ EĞİTİMİ VERİLİYOR

 

19 Mayıs ilçesi Atatürk Ortaokulu Rehber Öğretmeni Muhammed ÖZTÜK tarafından velilere yönelik ‘7-19 Yaş Aile Rehberliği Eğitimi’ veriliyor.

Pazartesi günleri saat 09:00 -12:00 arasında uygulanan program 8 hafta sürecek ve 22/04/2013 tarihinde sona erecek olup eğitim sonunda katılan velilere törenle sertifika verilecek.

Muhammet Öztürk,”Atatürk Ortaokulunda uygulanmaya başlanan program, 7 - 19 yaş arasında çocuğu olan anne-babaların; çocuklarını daha iyi tanımalarına yardımcı olmak, onlarla iletişimlerini güçlendirmek, uygun tutum ve yaklaşımları öğrenmelerini sağlamak, olası riskler ve bu risklere yönelik uygun tedbir almalarına yönelik farkındalık oluşturmak ve ailelerinin geleceğini daha sağlıklı bir şekilde planlamalarına destek olmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda geliştirilen bir aile eğitimi programıdır.

7-19 Yaş Aile Eğitim Programı, en fazla 22-24 kişilik kapalı gruplara yönelik olarak, haftada bir gün yaklaşık üç saat olmak üzere sekiz hafta sürmektedir.

Programa katılan ebeveynler: Ergeni tanımak, İletişim, Birlikte büyümek, Aile tutumları,  Riski yönetmek,  Olumlu davranış kazandırma,  Uzlaşabilmek,  Geleceği planlamak konularında uygulama ve bilgi sahibi olma fırsatı bulacaklar.

7-19 Yaş Aile Rehberliği  Eğitimi Programının diğer eğitimlerden farkı nedir?

7-19 Yaş Aile Eğitimi Programı geliştirilirken, yapılan çalıştaylara aile eğitimi ile ilgilenen kurum ve kuruluş temsilcileri ve uzmanlar ile birlikte anne babalar ve çocuklar da katılmışlardır. Programın oluşturulması aşamasında anne babalar ve çocukların ihtiyaçları doğrultusunda başlıklar  belirlenmiştir. Bu nedenle içerik olarak katılımcıların ihtiyacını karşılar nitelikte bir programdır. Uygulamaya yönelik olması kazanımların yaşantıya dönüşmesini kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır” dedi.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: aile, rehberliği, eğitimi, veriliyor
Yorumlar
Haber Yazılımı