Haber Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 16:36 Bu haber 2650 kez okundu
 
AÇI OKULLARINDA PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK
Okulumuzda psikolojik danışma ve rehberlik faaliyetleri sene başında öğrenci tanıma çalışmaları ile başlar. Bu bağlamda okuma - yazma bilen çocukların kendileri, bilmeyenlerin ise velileri kademelere uygun olarak hazırlanan öğrenci tanıma formlarını doldurur ve böylece öğrenciler hakkında genel bilgi elde edilmiş olur. Daha sonra öğrencilerle yapılan özel görüşmeler ve çeşitli sınıf etkinlikleriyle öğrenci tanıma işlemi sene boyunca devam eder.
Eğitim Haberi
AÇI OKULLARINDA PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK

Psikolojik danışma hizmeti, gönüllülüğe dayalı bir hizmet olduğundan görüşme talebinde bulunan öğrencilerle uygun zaman ayarlamaları yapılarak görüşme sağlanır. Psikolojik danışma yapılırken gizlilik esas olduğundan görüşme sırasında konuşulanlar danışman ile danışan arasında kalır. Gizlilik ihlali gerektirecek bir durum olmadıkça kimseyle paylaşılmaz.

Okulumuzda psikolojik danışmanlık ve rehberlik faaliyetleri birbiriyle etkileşim halinde ancak farklı kişiler tarafından sunulmaktadır. Bu uygulamada amaç öğrencinin psikolojik, sosyal ve akademik gelişimi açısından daha çok gelişme sağlanması ve kendini daha iyi ifade edebileceği bir ortam oluşturulmasıdır.

Öğrencilerimizin eğitsel, sosyal ve psikolojik açıdan en iyi gelişimi göstermesi için; okulumuzda çeşitli toplantı, seminer ve özel görüşmelerle hem öğrencilerimiz hem de velilerimizin bizlerle birlikte hareket etmesi hedeflenmektedir. Bunun için yıl içerisinde okul rehberlik ve psikolojik danışma servisi personelleri ve okulumuza davet ettiğimiz uzman konuklar çeşitli etkinliklerle öğrenciler ve velilerle etkileşime geçmektedir.

Okulumuzda yürüttüğümüz faaliyetlerde öğrencilerimizin yaş, gelişim özellikleri, okul içerisindeki sosyal yaşantıları dikkate alınarak belirli sınıf/ grup etkinlikleri düzenlenir. Sene başından itibaren farklı sınıflarda uygulanan “paylaşmanın önemi, mahremiyet eğitimi, verimli ders çalışma teknikleri, hedef belirleme, rehberlik ve psikolojik danışma servisinin tanıtımı, sorumlulukları öğrenme, karar verme becerileri geliştirme, kendini kabul” etkinlikleriyle öğrencilerin eğitim ve sosyal hayatına etki edecek konularda gelişimi desteklenmektedir.

Sınıflarda yürütülen etkinliklere paralel olarak, genelde ayda bir kez olacak şekilde “Rehberlik ve Psikolojik Danışma Panosu” hazırlanmaktadır. Panomuzda şimdiye kadar “Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi’nin Tanıtımı, Verimli Ders Çalışma Teknikleri ve Zaman yönetimi” konuları yer almıştır. Panonun yanında yer alan bölümde veli ve öğrencilerimiz için çeşitli konularda bilgi alabilecekleri broşür köşesi düzenlenmiştir.

Öğrencilerimizin kendilerini daha iyi tanımaları, ilgi-yeteneklerini keşfetmeleri, meslek tercihlerinde doğru karar verebilmeleri, çeşitli konulara ilişkin düşüncelerini keşfedebilmeleri veya mevcut fikir ve düşüncelerini daha iyi ifade edebilmeleri amacıyla çeşitli test ve envanterler uygulanmaktadır. Envanterlerden elde edilen verilerde olumsuz bir duruma rastlanıldığında öğrencilerle birebir görüşmeler yapılmaktadır.

Sınav kaygısı, öfke kontrolü veya çatışma çözme becerileri gibi bir sınıftaki herkesi kapsamayacak türden konular, çalışmaya gönüllü öğrencilerle bir grup oluşturulup gruptaki kişilere en uygun zamanda okulumuzda bulunan grup rehberliği (grupla psikolojik danışma) odasında çeşitli etkinliklerle çalışılmaktadır.

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: AÇI, OKULLARINDA, PSİKOLOJİK, DANIŞMA, VE, REHBERLİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı