Haber Detayı
26 Aralık 2015 - Cumartesi 10:38 Bu haber 1635 kez okundu
 
AB BAKIMINDAN TÜRKİYE VAZGEÇİLMEZ
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "AB bakımından Türkiye'nin vazgeçilmez, onsuz olmaz ve geleceğe bakarken de Türkiye ile birlikte yürüme kararlılığına tekrar kavuşmuş bir tablo içindeyiz" dedi.
Gündem Haberi
AB BAKIMINDAN TÜRKİYE VAZGEÇİLMEZ

Avrupa Birliği Bakanlığı Samsun'da "Türkiye'nin AB'ye Üyelik Süreci" konulu sivil toplumla diyalog toplantısı düzenledi. Sheraton Otel'de düzenlenen toplantıya AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "AB yetkilileriyle, kurumlarıyla ve oradaki bürokrasi ile müzakere etmekte gerçekten mahir insanlara ihtiyacımız var. Tabi bu anlamda bürokratik çalışmalar içinde bulunan bürokrat arkadaşlarımıza da kolaylıklar diliyorum. Çünkü uzun yıllar yurt dışında yaşamış birisi olarak, gerçekten o müzakere süreçlerinin ne kadar zor olabileceğini de aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz. 2004 yılında 17 Aralık'ta Brüksel'de yapılan müzakere toplantıları içerisinde, ben o zaman Cumhurbaşkanımızın yanında özel kalemi olarak görevli iken Bakanımız da Dışişleri'nde bu konunun en üst takipçisi olarak görevliydi. Gerçekten orada ülkemizin, milletimizin, bayrağımızın en üst seviyedeki temsilinin en onurlu şekilde ve dik duruşu şekilde yapılması çok büyük önem arz ediyordu” dedi.

 

BAKAN BOZKIR: "AB BAKIMINDAN TÜRKİYE VAZGEÇİLMEZ"

AB süreci bakımından son dönemlerde çok önemli gelişmelerin meydana geldiğini belirten AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, "Tabiri caizse paradigma değiştiği için kartlar yeniden dağıtıldı. Bir süredir istediğimiz hızda cereyan etmeyen bu ilişkiler şimdi bundan sonra çok önemli bir hız kazanacak. Bunlar içinde en önemli unsurların başlıkları, birincisi Türk insanın beklide en çok kendini rahatsız hissettiği en çok üzüntü duyduğu alanlardan bir tanesi vizedir. 1980 askeri darbesinin o yıllarda insanlarımıza uygulanan çeşitli baskılar ve o dönemin psikoloji atmosferi içinde çok sayıda vatandaşımızın yurt dışına gitmesi nedeniyle vize aslında o yıllarda konulmuştur.

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: Avrupa, Birliği, (AB), Bakanı, Başmüzakereci, Volkan, Bozkır, "AB, bakımından, T
Yorumlar
Haber Yazılımı