Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 16:32 Bu haber 1803 kez okundu
 
4 BİN TL HARCIYORUZ 20 BİN TL KAZANIYORUZ
19 Mayıs Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünde çilek yetiştiriciliğinin geliştirilmesi konulu toplantı yapıldı.
Gündem Haberi
4 BİN TL HARCIYORUZ  20 BİN TL KAZANIYORUZ

2017 yılında 19 Mayıs’ta başlayan çilek yetiştiriciliği projesi 2 yıldır desteklerle devam ediyor. İki yılda 30 çiftçi projeye dahil edildi.  Engiz Çileği ismi ile manavlarda marketlerde, pazarlarda satılan çilek üreticisine kazandırıyor. Samsun ilinin aranan lezzetleri arasına girdi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün  salonunda gerçekleşen toplantıya 19 Mayıs  İlçe Müdürü Mehmet Gül, Proje Ofisi Teknik Elemanları,  Ziraat Mühendisleri, Halit Kıvanç Sekban, Dilek Keskin, Duygu Can, Selda Eser ve  kalabalık  çiftçi topluluğu katıldı.

19 Mayıs Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Gül toplantının açılış konuşmasında yapılan çalışmaları değerlendirdi. "19 Mayıs İlçemizde iki yıldır süren çilek projesi faaliyetleri ile 30 çiftçimizi projemize dahil ettik. Çiftçilerimiz çilek projelerinden çok memnun olduklarını ifade ediyorlar bizlerde yaptığımız  takiplerden çiftçilerimizin memnuniyetini görüyoruz." dedi. İlçe Kaymakamımız Sayın Yavuz Güner eşliğinde ilçemizdeki bahçeleri kontrol ve destek olmak amaçlı gezdiğimizde de çiftçilerimizin memnuniyetleri tespit ettik dedi.

. Ziraat mühendisi Halit Kıvanç Sekban  "2018 yılı içerisinde ilçe müdürlüğümüze çilek bahçesi kurmak için başvuran 28 çiftçimizi toplantımıza davet ettik  bu yılki projemize ilçemizde ikamet eden yada ilçemizde üretim yapmak isteyen girişimcilerimizi üreticilerimizi projemiz hakkında bilgi almaları için 19 Mayıs İlçe Müdürlüğümüzdeki proje ofisimize bekliyoruz." dedi. 1 dönüm alandan yaklaşık 20 bin TL  gelir elde edilen üretim metodunda  firigo fideler kullanmakta. Bir dekar alanda üretim yapmak isteyen çiftçilerin 4000 fide dikerek, malç naylonu ve sulama sistemi ile birlikte yaklaşık 4000 TL masraf ile bu işe başlayabileceklerini dile getirdi. Çilek bahçesi kurmak isteyen çiftçilerimizin İlçe Müdürlüğümüze gelerek proje teknik konularında yardım alabilirler, bahçeler mayıs ayında kurulacak fakat fide temininin daha önceden aralık ayı sonuna kadar ön siparişi verileceğinden çiftçilerimizin bir an önce proje kararlarını verip müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir dedi.  

Toplantıya katılarak yaşadığı tecrübelerini dile getiren çiftçiler 4 bin TL harcadık 20 bin TL  gelir elde ettik bir sefer masrafımız oldu 3 yıl üst üste ürün alıyoruz diyerek  İlçe Kaymakamımız Sayın Yavuz Güner'e, Tarım Müdürümüz Sayın Mehmet Gül’e ve çalışanlarına teşekkür ettiler.

HARUN YAZICI

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: 4, BİN, TL, HARCIYORUZ, , 20, BİN, TL, KAZANIYORUZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı