Haber Detayı
03 Kasım 2018 - Cumartesi 17:38 Bu haber 2758 kez okundu
 
23 MİLYONLUK YATIRIM
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun Koordinatörü Dr. Bülent Turan, IPARD Programı kapsamında, 19 Mayıs ilçesinde, 20 adet projeyi hayata geçirdiklerini açıkladı.
Gündem Haberi
23 MİLYONLUK YATIRIM

19 Mayıs Belediyesi Konferans Salonunda yapılan toplantıda 19 Mayıs Belediyesi ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından IPARD Programı hibe destekleri hakkında vatandaşlar bilgilendirildi.

 

TKDK Samsun Koordinatörü Dr. Bülent Turan, "Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Samsun İl Koordinatörlüğü olarak, Bakanlığımızın IPARD Programı kapsamında, 19 Mayıs ilçesinde bugüne kadar 9 adet etlik piliç üretim tesisi, 1 adet süt toplama merkezi, 2 adet su ürünleri işleme tesisi, 4 adet aromatik bitki yetiştiriciliği projesi, 2 adet kırsal turizm projesi, 1 adet arıcılık projesi, 1 adet serada fide fidan üretimi tesisi, 2 adet kırsal turizm projesi hibe kapsamında desteklenmiş ve toplam yatırım değeri 22 milyon 949 bin TL olan 20 adet projeye toplam 8 milyon 900 bin TL hibe verilmiştir. Devam eden 2 projemiz tamamlandığında kalan yaklaşık 470 bin TL daha hibe faydalanıcılarımıza ödenecektir. Tarım ve Orman Bakanlığımızın ilgili kuruluşu olan TKDK, IPARD II Programı kapsamında önümüzdeki yıl da, hayvancılık sektöründe süt üreten işletmeler, et üreten işletmeler, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, fide fidan yetiştiriciliği, süs bitkisi üreticiliği, mantar üretimi, arıcılık, el sanatları, katma değerli ürünler, kültür balıkçılığı, yeme-içme tesisleri ile konaklama tesisleri, retoranlar, rekreasyon amaçlı spor tesisleri, yenilenebilir enerji sistemleri, makine parkları kurulumu gibi çok değişik alanlarda hibe desteklemelerine devam edecektir. TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü olarak tüm halkımızı bu desteklerden yararlanmaya davet ediyoruz" dedi.

Yerel Kalkınma Stratejisi (YKS) hazırlama görevlisi Tolga Erel,  YKS eğitim süreci ile ilgili bilgiler vererek, YKS’nin ne derece önemli olduğunu vurgulayan bir sunum yaptı.19 Mayıs   önemli bir noktada olduğunu belirterek, YEG Derneğine tüm ilçenin  sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner, ”Leader tedbiri kapsamında ülke genelindeki tüm YEG’ler için toplam 26 milyon 700 bin Avro hibenin tahsis edildiğini, tedbir akreditasyonu sonrasında, programın kısa zaman içinde uygulamaya başlayacağını ve bu fonların YEG’lerin işletme maliyetleri, küçük projeleri ile işbirliği projeleri için kullandırılacağını belirtti.

Şu an atılması gereken en önemli adım, ileride sürdürülebilir karlı projelere rehberlik edecek, yerel kırsal kalkınma stratejimizin, tüm paydaşlarla birlikte dikkatli bir şekilde hazırlanmasıdır” dedi.

Proje hazırlama uzmanları Melek Kılıç, Aydın Dama birer sunum yaptı.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: 23, MİLYONLUK, YATIRIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı