Haber Detayı
21 Ağustos 2017 - Pazartesi 20:58 Bu haber 4868 kez okundu
 
2017 Yılı Tarımsal Destekleri Açıklandı
2017 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin ÇKS’ye dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu.
Ekonomi Haberi
2017 Yılı Tarımsal Destekleri Açıklandı

19 Mayıs İlçe Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş, çiftçilerin merakla beklediği tarımsal desteklerinin açıklandığını söyledi.

Buna göre, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 13 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 17 lira destek verilecek.

Çeltik, pamuk için dekar başına 36 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 40 lira,

Yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, patates için dekar başına 17 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 21 lira,

Aspir, nohut, mercimek, kuru fasulye için dekar başına 11 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 15 lira,

 Fındık, yem bitkileri, çay, kuru soğan, kanola ve diğer ürünler için dekar başına 9 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 13 lira,

Nadas için de çiftçiye 5 liralık mazot desteği verilecek.

Fındık üreticilerine dekara 170 lira alan bazlı destek

Bitkisel Üretim Yapan Küçük Aile İşletmelerinin Desteklenmesi uygulamalarında dekara 100 lira ödenecek. Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği, söz konusu havza modeli kapsamında belirlenen yerlerde yapılan üretimde dekara 170 lira olarak ödenecek.

Yem Bitkilerinde de kuru yoncaya yıllık dekar başına 40 lira, sulu yonca ve korungaya yılda dekara 60 lira, tek yıllıklar, silajlık tek yıllıklar, silajlık kuru mısır için dekar başına 40 lira, yapay çayır mera yılda dekar başına 60 lira, silajlık sulu mısır dekar başına 90 lira olarak belirlendi.

Mazot ve gübre desteği alan bazlı ürüne göre farklılaştırılarak çiftçiye ödeneceğini belirten Başkan KONUŞ, 2017 üretim yılında belirlenen desteklerin büyük bölümünün çiftçilere 2018 yılında verileceğini ifade etti.

Ziraat Odası Başkanı KONUŞ;

Ayrıca Yetiştirici bölgelerinde buzağı ve malaklara 200 lira ilave ödeme ,

Çiğ süt desteği, Arı yetiştiricilerine desteğin,

Su ürünleri Balıkçılık destekleri de kendi alanında devam edeceğini,

Tarımsal desteklemelerle ilgili açıklamalarından dolayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’ ya ve girişimlerinden dolayı Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’a ayriyeten teşekkür ederiz” dedi.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Adil ATICI
Etiketler: 2017, Yılı, Tarımsal, Destekleri, Açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı